Stres ve Depresyona Karşı Sakinleştirici Doğal Yöntemler

FontikUpa

Member
Stres ve Depresyona Karşı Sakinleştirici Doğal Yöntemler
Gün içerisinde insanlar sürekli stres ve gerilimlere maruz kalıyor. Bu durumda birçok kişi depresyonla yüz yüze geliyor. Sinir sistemini güçlendirmek için etkili ve evde hazırlayabileceğiniz birçok doğal yöntem bulunuyor.İşte stres, depresyon ve uykusuzluktan doğan problemlerinize iyi gelen tavsiyeler:
  • Papatya çok iyi sakinleştiricidir. Gün içerisinde 2-3 defa 1 fincan papatya çayı tüketmek sinirleri yatıştırır.
Hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı papatya bitkisi 1 su bardağı kaynar suda 10 dakika demlenir, ılıdıktan sonra süzülür ve ılıkken içilir. Damak tadına göre içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilebilir. Papatyaya alerjisi olanlar dikkat etmelidir. İshale meyilli olan insanlar dikkatli kullanmalıdır.
  • 1 çay kaşığı melisa bitkisi, 1 çay kaşığı kurutulmuş nane (veya bir tutam taze nane) ve 2 tane karanfil 200 ml kaynar suda demlenilir ve gün boyunca içilir. Nane ve melisa bitkisinin sakinleştirici özelliği bulunur, gerginliği yok eder, uykusuzluğa iyi gelir.
  • Tarçının sinir sistemini yatıştırıcı etkisi bulunuyor. 1 fincan kaynar suya bir adet çubuk tarçın atıp 10 dakika demleyin ve ılıdıktan sonra süzüp içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edin. Gün boyunca bu çaydan 2 fincan içebilirsiniz.
  • Uykusuzluktan muzdarip olan insanlar kurutulmuş lavanta biktisini gazlı bezin içerisine koyarak yatmadan önce yastıklarının yanına koydukları takdirde uykuya daha çabuk dalmalarına yardımcı olacaktır.
  • Her gece yatmadan önce sıcak bir banyo yapın ve suya 5 damla aromatik yağ ekleyin ( nane, gül, adaçayı, lavanta, limon, portakal yağlarından kullanılır). Bu banyolara her gün 1 ay boyunca düzenli devam edin.
  • Gece yatmadan önce yapacağınız banyo sizi sakinleştirmek için çok etkili olacaktır. Genellikle sıcak su gerginliği yok eder, yatıştırır. Suya sakinleştirici aromatik yağların eklenmesi daha iyi bir etki sağlar.
Burada verilen tavsiyeleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.