Menopozu Geciktirmenin Yolları

Hasan

New member
Menopozu Geciktirmenin Yolları
Kadınların ortalama yaşam süresi 62’lerden 80’li yaşlara ulaştığı için kadın yaşamının üçte biri menopozdan sonraki dönemde sorunlarla geçmektedir.Op.Dr.Şeref Nişancı yazısında menopozla ilgili şöyle diyor; Sağlıklı yaşam şekli, düzenli ilaç kullanımı ve hastalıklardan korunmayla menopozun hızı azabilir.

Menopozdaki kadınlar toplumun beşte birini oluşturur. Kadınların ortalama yaşam süresi 62’lerden 80’li yaşlara ulaştığı için kadın yaşamının üçte biri menopozdan sonraki dönemde sorunlarla geçmektedir.
Menopozun genellikle 45 – 50 yaşları arasında görülmektedir. Menopozdaki kadınlar toplumun yüzde 20’sini oluşturur. Kadınların bu yıllarda daha sağlıklı bir yaşam sürebilmesi, yaşam kalitesi ve süresini arttırmaları için menopozal dönem bilinmeli ve eksik olan hormonları yerine koyarak tedavi ve tedbirler alınmalıdır.
Yaşlanma kaçınılmazdır, ancak sağlıklı yaşam şekli ,düzenli ilaç kullanımı ve hastalıklardan korunma ile bu değişikliklerin hızı azaltılabilir ve önlenebilir. Çağımızda tedavinin en başarılısı koruyucu hekimliktir.

Bu nedenle menopozun erken semptomları olan, ateş basmaları ve terleme gibi belirtilerini tedavi etmenin yanı sıra , adet düzensizlikleri ,çok adet görme veya geçikmelerini, uykusuzluk,sinirlilik ve konsantrasyon bozukluklarını gidermek ve geç dönemdeki osteoporoz ve kalp hastalıkları riskinden de korunmak, kırık riskinden ve kemik ağrılarından etkilenmeyi azaltmak hedeflenmektedir.
Son yıllarda klimakterium ve menopoza artan ilginin başlıca nedeni ortalama yaşam süresindeki ve hayat standardındaki artıştır