Anasayfa / Girişimcilik / SİSTEMATİK ANALİZ (TEKNİK ANALİZ) NEDİR? BORSA ANALİZİ NASIL YAPILIR?

SİSTEMATİK ANALİZ (TEKNİK ANALİZ) NEDİR? BORSA ANALİZİ NASIL YAPILIR?

BORSA ANALİZİ NASIL YAPILIR?

SİSTEMATİK ANALİZ (TEKNİK ANALİZ) NEDİR? BORSA ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Merhaba Mangır takipçileri,

Bugün sizlerle “Analiz nedir, nasıl yapılır?” , “Sistematik analiz (borsa teknik analiz)”, “Teknik analiz yöntemleri” konusunda bilgilendirici bir yazı paylaşacağız.

Sistematik analiz, teknik analiz kuramının sistem yaklaşımı içinde disiplinle uygulanmasıdır. Basit bir örnek vermek gerekirse kısa vadeli bir hareketli ortalamanın orta vadeli bir hareketli ortalamanın üzerine çıkması ile alım sinyali, bunun tam tersi durumda ise satış sinyali bilgisayarda otomatik olarak üretilebilir.

Varsayalım ki kısa vadeli hareketli ortalama 3 gün ila 21 gün arasında olsun. Orta vadeli hareketli ortalama da 15 gün ila 45 gün arasında hesaplatılabilir. Burada hangi gün sayılarının kullanılacağı elbette ki tesadüfî değildir.

Bilgisayar yazılım programı yardımıyla optimal gün sayıları belirlenebilir. Program bütün değişkenleri birbiriyle kıyaslayarak en karlı sistemi bulmakta zorlanmayacaktır. Optimal gün sayılarının belirlenmesi için önceden belirlenmiş bir zaman aralığında test yapılması gerekir.

Bizim araştırmalarımızdan ortaya çıkan sonuç, en az 1000 periyotluk bir zaman dilimi içerisindeki istatistiklerin sağlıklı sonuçlar verdiğidir. Misal olarak, gerçekleşen optimizasyon sonucunda en karlı kombinasyon, kısa vadede 9 gün, orta vadede ise 38 gün olsun.

Eğer bu basit sistem uygulanmak suretiyle bundan böyle alım satım zamanlaması uygulanacaksa yapılması gereken hiçbir taviz verilmeden, gelen sinyalleri ardı arkasına katı bir disiplin içerisinde uygulamaktır. Böylece piyasalar üzerinde yapılacak spekülasyonlar da verilecek kararlar mekanik bir disiplin içerisine alınmış olur. Sistematik analizin esas itibariyle amacı,

Sistematik Analiz Yöntemi Hangi İstatistikleri Tespit Eder?

Grafiklerdeki,

 • İniş ve Çıkışların Periyodik Dağılımını,
 • Trendlerin Karakteristiğini,
 • Tepe ve Dip Noktalarda Oyalanma Zamanını,
 • Zarar Durdurma Noktalarının Hangi Eşiklerde Belirlenmesi Gerektiğini

istatistikî olarak tespit etmektir.

Sistematik Analizin Olumlu ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Sistematik analizin ana hatları ile olumlu yönleri şöyle özetlenebilir:

 • Kişisel duygulardan yoksun olduğu için daha objektiftir.
 • Öngörülen koşullarla çalışıldığı için daha yüksek disiplin sağlanır.
 • Tüm işlemlerde aynı tutarlılık geçerlidir.
 • Trend yönünde işlem yapılmasını sağlar.
 • Trend yönünde daha küçük hareketlerden pay alınabilir.
 • Yükseliş veya düşüş trendi devam ettiği sürece kazancın artması sağlanır. Böylece zarar en az seviyede tutulabilir.

Sistematik analizin olumsuz yönleri ise ;

 • Trend izleyen sistemler orta ve uzun vadeli ana trendin belirgin olduğu dönemlerde daha başarılı olurlar.
 • Belirgin bir trendin gözlenmediği, zayıf fiyat hareketlerinin hüküm sürdüğü sıkışık piyasalarda mekanik sistemlerin başarısı azalır. Dolayısıyla sıkışma alanından çıkılana kadar alınan ters sinyallerle işlem yapan analiste psikolojik baskı yapabilir.
 • Trendsiz piyasa ve finansal araç sayısı borsalarda oldukça fazladır. Finansal aracın seçimini yapmak analistin bilgi ve tecrübesine kalır.

Burada da görülmektedir ki mekanik yöntemlerle, belirli bir derinliği olan ve kendi içsel değişkenleri yüzünden fiyatı etki altında kalabilen tüm finansal araçlar( şirket hisseleri veya fonlar) bir seçime tabii tutulmalıdır. Özellikle hareketli senetler üzerinde veya endeksle bire bir hareket eden fonlar  üzerinde yapılan sistematik analiz sonuçlarının çok etkili olduğu görülecektir.

“Herkes aynı sistemi uygulasa ve zamanla bu sistem yaygınlaşsa, herkesin kullandığı bir sistemle piyasa dinamikleri işlemez hale gelmez mi ?” sorusu burada akıllara gelebilir. Bu teorik olarak mümkün gibi görünmekle beraber gelişmiş piyasalarda mekanik sistemlerin aşırı yaygınlaşmasıyla fiyatların karakteristiğinde zamanla değişimler olduğu gözlenmiştir.

Örneğin bilgisayar teknolojilerinin gelişmesiyle beraber mekanik sistemlerin yaygınlaşması sayesinde, öncelerde trend takip eden sistemlerin işe yaraması söz konusuyken daha sonra bu durum yerini aşırı alım – aşırı satım yöntemlerinin geçerliliğine bırakmıştır.

Sistematik Analiz Uygulanırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Etkin piyasalar teorisi teknik analizle para kazanmayı pek mümkün görmese de aslında etkin piyasalar teorisinin içinde bulunan beklenti ve gerçekleşme döngüsü, grafikler üzerinde trend diye tabir ettiğimiz fiyat akımlarına sebep olur.

Yeterli derinliğe sahip olan, piyasa mekanizması gelişmiş finansal enstrümanların grafiklerine bakıldığında kısa ve orta vadeli birçok trendin zaman içinde ardı arkasına geliştiğini görürüz.

Sistematik analizin amaçları yeniden göz önüne alınırsa, amacımız speküle etmek istediğimiz hisse senedi vb. ürünlerin fiyat hareket karakteristiğini tespit etmektir. Bunun için teknik analiz, spekülatörün önüne çok geniş bir alternatifler yumağı sunar.

Bu kadar çok kombinasyonun olduğu bir ortamda spekülatörlerin aynı anda hareket etmeleri çok da mümkün değildir. Bir kırılma anında al sinyali verecek birçok basit sistemin olacağı düşüncesi analistleri yeni ve daha farklı yöntemlere götürecektir.

Dolayısıyla her sistem başarılı olacak diye bir kural elbette ki yoktur. Teknik olarak eğer bir sıkışma alanını yüksek işlem hacmiyle terk eden fiyatlar karşısında birçok alıcı senetlere dalıyorsa, burada gelişmiş piyasalar için olağanüstü olan bir durum yoktur.

Bu normal bir davranış şeklidir. Ancak eğer fiyatlar yeniden sıkışma alanına dönmüş ve hatta daha da altına düşmüşse daha fazla beklemek duygu ve histerileri kontrol edememek demektir ve zarar kaçınılmaz olur.

Ticaret (Trade) Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sistemin mükemmel olmasından çok spekülatörün öncelikle disiplin, hız, reaksiyon ve beceri gibi özellikleri daha fazla önem kazanmaktadır. Bunların sonucunda çoğunluğun piyasalara girdiği zamanda onlarla beraber hisselere girmek yanlış değildir.

Ancak pozisyona girdiğiniz andan itibaren zarar etmeye başlamışsanız ve bilgisayar programı ile belirlenen stop-loss noktasında pozisyondan çıkıyorsanız diğerlerinden farklısınız demektir. Dolayısıyla kazanç mümkün olabilir. Aksi taktirde siz de sürü psikolojisi ile hareket etmiş olan amatörlerden olursunuz.

Sürü psikolojisi kendi mekanizmasını kurmuş profesyonel analistleri dahi etkileyebilir. En az hata yapan ve hatasını zamanında kabul edenler kazanacaktır. Gurur denilen ve spekülasyonun kesin olarak düşmanı olan davranış bozukluğunu yenerek zamanında kol kesebilenler sistematik olarak sermayelerini artırabilirler.

Zararların da kâr kadar mümkün olduğu mekanik yaklaşımlarda kârda oturmayı ve kazançların sistematik olarak artmasını sağlayan formül şudur, “Kârda bekle ve zararları kısa kes”. Trend takip eden yöntemlerle mümkün olan en yukarı fiyattan satmak ve katlanılabilecek en dip noktada zararları kısa kesmek suretiyle sistematik olarak kârları artırmak mümkündür.

Unutulmamalıdır ki mükemmel bir sistem yoktur. Analist mekanik sistem psikolojisine kendini adapte edemezse en mükemmel sistem bile sonuç vermeyecektir. Amerikalı bazı çok ünlü spekülatörlerin biyografilerinde yazan ortak bir payda vardır; Bu payda kesinlikle “trading” konusunda sistematik analizi kullanmalarıdır.

Zaman zaman bu spekülatörler kendi bilgi ve tecrübelerini çalıştıkları kurum nezdinde öğrenci yetiştirmek için kullanmışlardır. Ancak bildikleri her şeyi öğretmelerine rağmen ve sonuçta öğrencilerin kurdukları sistemlerin temelde doğru olmasına rağmen kendilerine tanınan süre içinde çok azı başarılı olabilmiştir. Dirayet ve disiplinin önemi burada yeniden su yüzüne çıkmaktadır.

Sistematik analiz sihirli bir değnek değildir, ancak tecrübe ve bilgilerime dayanarak sizi temin ederim ki, borsa ve sermaye piyasalarında kaybetmeden kazançların artırılmasının da tek yoludur. Haftalık ve günlük yorumlarımın özü bu esas ve disiplin üzerine inşa edilecektir.

 


İlginizi Çekebilir

Sevilen oyun imalcisi, Blizzard ile birleşti!

Oyun dalında birtakım isimler hiç unutulmaz. O denli firmalar var ki onların bir iş üzerinde çalıştığını duyduğumuzda bile heyecanlanıyoruz ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.