Anasayfa / Girişimcilik / Mum Çubukları Nedir? Destek Ve Direnç Noktaları Ne Demektir?

Mum Çubukları Nedir? Destek Ve Direnç Noktaları Ne Demektir?

Mum Çubukları Nedir? Destek Ve Direnç Noktaları Ne Demektir?

Mum çubukları Japonlar tarafından 1960 yıllarında pirinç fiyat analizi için geliştirilmiş önemli bir teknik analiz yöntemidir. Mum çubukları, borsada işlem gören herhangi bir işlemin, belirli bir zaman aralığında (15 dk, 30 dk, 1 sa, 4 sa, …) açılış değerini, kapanış değerini ve ulaştığı en yüksek ve en düşük değerleri gösteren kutucuk şeklinde göstergedir.

Kapanış fiyatının, açılış fiyatının üzerine olduğu mum çubuklarında kutucuğun içi beyaz ya da yeşil olur ve artan olarak adlandırılır. Tam tersi durumda oluşan mum çubuklarında ise kutucuğun içi siyah ya da kırmızı boyalıdır ve azalan olarak adlandırılır.

Açılış ve kapanış fiyatlarının aynı olması durumunda ise mum çubuğu kutucuk değil düz çizgi şeklini alır. Bu duruma doji ismi verilmiştir. Doji durumu piyasanın, kararsız yapıda olduğunu göstermektedir.

Mum çubukları, her ne kadar bulundukları periyotlarla ilgili birçok bilgi verse de tek başlarına tam olarak işlemin gidişatı ile ilgili yorum yapmanız olanağını sağlamazlar. Bunun yerine birkaç mumdan oluşan ve birbirlerini takip eden bu mumların oluşturduğu formasyonlardan yararlanılmaktadır.

Mum çubuklarının belirlenen periyot içerisinde ulaştıkları maksimum ve minimum noktalar kimi zaman aynı değeri göstermektedir. Yani farklı zaman dilimlerinde de olsa bu işlem bir noktaya ulaşıp geri düşmekte ya da geri yükselmektedir. İşte mum çubuklarında da gördüğümüz bu noktalara destek ve direnç noktaları adı verilmektedir.

Destek noktasında, söz konusu işlem için yoğun alım talebi vardır ve yatırımcılar işlemin bu seviyeden aşağı düşmesini istemezler. Direnç noktası ise bunun tam tersidir. Söz konusu işlem için bu noktada yoğun satım talebi vardır ve yatırımcılar işlemin bu seviyeden yukarı çıkmasını istemezler.

Her ne kadar kimi zaman bu destek ve direnç noktaları kırılsa da yatırım işlemlerinin bu noktalar ve formasyonlar göz önünde bulundurularak yapılması gerekmektedir. Unutmayalım ki yaptığınız bu işlemler ile elde ettiğiniz gelir kumar oynayarak şans eseri kazanmanız ile alakalı değildir. Bu konudaki bilgi birikiminizin ne kadar fazla olduğu ve bu birikimi grafik üzerinde ne kadar doğru kullandığınızla alakalıdır.


İlginizi Çekebilir

Sevilen oyun imalcisi, Blizzard ile birleşti!

Oyun dalında birtakım isimler hiç unutulmaz. O denli firmalar var ki onların bir iş üzerinde çalıştığını duyduğumuzda bile heyecanlanıyoruz ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: