Anasayfa / Kripto Para / Tron (TRX) Nedir? Tron Token İncelemesi

Tron (TRX) Nedir? Tron Token İncelemesi

Tron (TRX) Nedir? Tron Token İncelemesi

Merhaba Mangır takipçileri, sizlerle bugün TRON protokolünü ve TRON token’i (TRX) inceleyeceğiz.

Kendi söylemlerine göre TRON, Blockchain ve dağıtılmış depolama teknolojisi ile dünya çapında ücretsiz bir içerik eğlence sistemi kurmayı hedefleyen, Blockchain tabanlı merkezi olmayan bir protokoldür. Yani TRON protokolünde herhangi bir eğlence içeriğini geliştirmek, paylaşmak yada bu eğlence içeriğine ödeme yapmak hedeflenmiştir.

TRON projesinde yer alan üç farklı bileşen vardır; TRONIX, TRON Power ve TRON 20 Token.  Aşağıda bu üç bileşeni ve kullanımlarını hızlı bir şekilde özetleyeceğiz.

TRONIX (TRX)

TRONIX (TRX), borsalarda ticaret için kullanılan jetondur. TRON platformuna erişmek ve bunun üzerine içerik almak ve satmak için kullanılır.

TRON Power (TP)

Bu temelde TRONIX’e entegre edilmiştir. TRON ekosistemindeki oy hakkı ve diğer ayrıcalıkların yanı sıra TRX’lerini kilitlemek için kullanılır. TRON Power, Steemit platformunda kullanılan Steem Power’e benzer.

TRON 20 Token

TRON 20 Token içerik oluşturucuların Waves ve NEM’e benzer bir şekilde kendi belirteçleri oluşturmalarına ve yayınlamalarına izin verir.

TRON’un kurucu ve CEO’su Justin Sun’dur. Eskiden Ripple ile Büyük Çin Bölgesi’nin baş temsilcisi olarak yer alan Sun, aynı zamanda Peiwo’nun (10 milyondan fazla kullanıcısı olan bir Çin sosyal medya platformu) da kurucusudur.

Ayrıca Sun, iş dünyasında sahip olduğu güçlü itibar ile Forbes dergisinin düzenlemiş olduğu 30’un altındaki 30’dan biri olarak iki kez (2015 ve 2017 yıllarında) listelenmiştir.

TRON, Ethereum altyapılı bir token olduğundan dolayı ERC-20 cüzdanlarda saklanabilir. Bunun yanı sıra Ledger Nano-S ile de TRON saklayabilirsiniz.

Hemen her borsada satılmakta olan TRON’un, sirkülasyondaki sayısı  65.748.111.645 adet olmasına rağmen tanımlanan toplam sayısı ise 100 milyar adettir. $4.400.422.490 market hacmi ile sıralamada 10.sırada yer alan TRON’un güncel değeri $0,067’dır.

TRON ekibi tarafından yapılan açıklamalara göre, TRON 31 Mayıs itibariyle “mainnet” açıklayacak ve kendi altyapısına geçecek. Yani token durumundan coin durumuna geçecek. Bu da fiyat artışlarına sebep olabilir.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: