Anasayfa / Kripto Para / Top 5 Kripto Para Borsası

Top 5 Kripto Para Borsası

Top 5 Kripto Para Borsası

Merhaba Mangır takipçileri,

Bugün sizlere dünyada en fazla hacmi bulunan 5 kripto borsasından bahsedeceğiz.

Binance (Hong Kong)

Binance borsası, 2017 yılında finans, ticaret ve blokchain uzmanı Changpeng Zhao tarafından kurulmuştur. Güncel olarak 234.657 BTC’lik işlem hacmi vardır. Bu işlem hacmi güncel olarak $2.235.315.510’dır.

Tether yani USDT dönüşümlü olarak çalışan Binance borsasının Binance coin (BNB) adlı tokeni de bulunmaktadır. Bu token üzerinden işlem yapabileceğiniz gibi işlem ücreti yani “fee”lerin hesabınızdaki BNB’lerden kesilmesi emrini de verebilirsiniz. Ayrıca hesabınızdaki coin küsüratlarını BNB ye çevirebilirsiniz. Hesabında 1 BNB olan kişilerden %50 daha az işlem ücreti kesilmektedir.

OKEx (Hong Kong)

OKEx borsası, 2014 yılında Çin’in en büyük kripto borsalarından biridir. 2017 yılıda hack skandalıyla sarsılan borsada yaklaşık 600 Bitcoin çalınmıştı.(Bu rakam yaklaşık $3 milyon’a tekabül etmektedir.) Yine de bu duruma rağmen dünyanın en büyük 5 kripto piyasasından biri olan OKEx, Tether (USDT) dönüşümü kullanmaktadır ve OK coin adlı tokeni vardır.

OKEx borsasının, 262.960 BTC’lik işlem hacmi bulunmaktadır. Bu rakam ise yaklaşık olarak, $2.609.000.000’a tekabül etmektedir. Ayrıca OKEx, Çinli kriptocular tarafından çıkartılan coin ve tokenleri desteklemekte ünlü  bir borsadır.

Bitfinex (Hong Kong)

Listemizin 3.sırasında bir başka Hong Kong merkezli kripto borsası Bitfinex yer almaktadır. 2017 yılında zamanın efsane borsalarında MT.Gox gibi batacağı söylense de bu zamana kadar varlığını sürdürmüştür.

Bitfinex borsasını ilginç yapan bir diğer özellik ise Bitcoin/Tether (BTC/USDT) dönüşümünden Bitcoin/Amerikan Doları (BTC/USD) dönüşümüne geçen ilk borsa olmasıdır. Bu geçiş ile belki de kripto borsalara bir kapı açmıştır. Bitfinex borsasının işlem hacmi $956.619.307 değerinde olan 96.486 BTC’lik servettir.

Bittrex (ABD)

Bittrex borsası, 2014 yılında kurulan ABD merkezli bir kripto borsasıdır. Artan popülerliği ile ABD tarafından yargıya taşınmış, kapatılmanın eşiğine dahi gelmiştir. Uzun bir süre yeni üye kabul etmeyen Bittrex borsası, geçtiğimiz ay içerisinde üyelik alımlarını açmıştır.

Üyelik alımlarının kapalı olması borsanın hacmini düşürse de şuanda borsanın 31.052 BTC’lik işlem hacmi bulunmaktadır. Bu değer ise güncel olarak $307.792.849’a tekabül etmektedir. Ayrıca Bittrex borsası BTC/USDT dönüşümü kullanmaktadır.

Bithumb (G.Kore)

Listemizin 5.ve son sırasında Güney Kore merkezli Bithumb borsası gelmektedir. Bithumb borsası, $854.452.304’a denk gelen 86.160 BTC’lik işlem hacmine sahiptir. Fakat Bithumb borsasını ilginç kılan, hacmi değil sadece Güney Kore vatandaşlarına açık olmasıdır.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: