Anasayfa / Kripto Para / Sia Coin (SC) Nedir? Sia Coin İncelemesi

Sia Coin (SC) Nedir? Sia Coin İncelemesi

Sia Coin (SC) Nedir?

Merhaba Kripto Mangır ve coin severler,

Sia, gündelik olarak kullandığımız Google Drive, One Drive, Dropbox, Amazon Cloud gibi bulut depolama platformudur. Sia’nın klasik depolama alanından farkı Blockchain tabanlı, açık kaynak kodlu, merkezsiz, P2P, daha güvenli, daha hızlı ve çok çok daha ucuz olmasıdır. Platformda kullanılan para birimi ise Sia coin(SC)’dir.

Sia coin, hash işlevi olrak Blake2b’yi içeren bir PoW konsensus protokolü kullanır. Yanısıra sirkülasyondaki Sia coinlerin kontrolü ve yakılması için Proof of Burn (PoB) algoritması kullanmayı planlamaktadır. GO program dili ile yazılmış ve aktif olarak geliştirilmektedir. Sia, saldırıları önlemek ve şebeke güvenliğini sağlamak amacıyla dakikada 10 blok üretir.

Peki sistem nasıl çalışır:

Sia teknolojisinin sitesine girilerek SIA UI platformu indirilir. Kullanıcı sisteme yükleyeceği dosyalar için bir depolama fiyatı belirler, yeterli sayıda depolayıcı tarafından bu ücret kabul edildiğinde Sia bu veriyi 100 parçaya böler ve şifreli şekilde 1000 farklı depolayıcıya dağıtır. Her bir parça 10 farklı hostta depolanır. Hiçbir dosya bir bütün halinde bulunmak ve depolayıcılar bu içeriğe erişemez.

Herhangi bir depolayıcı bilgisayarı kapattığında dosya erişilemez hale gelmez çünkü aynı parça 9 farklı bilgisayarda daha mevcuttur. Bu parçalar ancak kullanıcıda bulunan şifre sayesinde birleştirilebilir. Sistemin hacklenmesi için 100 parçanın ağ üzerinden koparılıp, şifrenin çözülmesi ve parçaların birleştirilmesi gerekir. Bu da imkansıza yakın ihtimaldir.

Sia platformunda 1 TB verinin 1 ay boyunca depolanması $2’dır. Bu fiyat Amazon Cloud’da $23’dır. Ayrıca Sia’ya 1GB’lık bir veri yüklemesi yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Coinlerde mining işlemi blok üretimine dayalı olsa da Sia’nın mining sistemi diğer coinlere göre daha farklıdır. İlk blokta 300.000 Sia coin üretilir ve her blok oluştukça üretilen coin miktarı 1 azalarak 30.000 Sia coin’e kadar düşer ve bu sayıda sonsuz işleme kadar sabit kalır. Şuana kadar çıkarılmış Sia coin sayısı yaklaşık 33 milyar adettir.

Çıkarmış olduğunuz coinleri Sia teknolojisinin sitesinden indireceğiniz e-cüzdanda saklayabilirsiniz. 2013 Eylül ayında HackMIT tarafından tasarlanan bu coin piyasaya çıkış tarihinden önce ICO ya da Bounty girişiminde bulunmadı. Ekip bu tarz girişimlere ihtiyacı olmadıkları yönünde açıklama yapmıştı.

2015 Ekim ayında piyasaya giren Sia coin, şu sıralar $0,013 değer ve $435.648.777 market hacmi ile coin sıralamasında 32 sırada bulunmaktadır.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: