Anasayfa / Kripto Para / Ripple (XRP) Nedir? Ripple Coin İncelemesi

Ripple (XRP) Nedir? Ripple Coin İncelemesi

Ripple (XRP) Nedir? Ripple Coin İncelemesi

Merhaba Mangır takipçileri, sizlerle bugün Ripple coini (XRP) inceleyeceğiz.

Ripple (XRP), küresel gerçek zamanlı bir yerleşim ağıdır. Sistemi, sınır ötesi ödeme sistemlerine izin vermek için dünya çapındaki bankaları birbirine bağlamayı amaçlamaktadır. Ripple, bankalarla çalışmayı amaçlayan bir kripto paradır. Bitcoin ve diğer kripto paraların temel öncülleri, bankaların yerini almayı hedeflemektedir.

Buna karşın Ripple, kripto dünyasında bankalara yardım etmeyi planladığı için kripto dünyasında ciddi bir ters tepkiyle karşı karşıya geldi. Yani temel mantık olarak, kripto paralar bankaları değiştirmeyi amaçlıyorken, Ripple bunlara karşı çıkmakta.

Ripple platformunda düzenli olarak tartışılan 3 öğe vardır (xCurrent, xRapid, xVia). Ancak, bu makalenin amacı için, yalnızca ana alanı tartışacağız (Bankaların yurtdışına para göndermesine izin veren alan).

Ripple, para birimleri arasında bir köprü sağlayarak çalışır:

Bir İngiliz bankasının sahip olduğu İngiliz sterlinlerini (GBP), Amerikan dolarına (USD) çevirmek istediğini düşünelim. Mevcut sistemle, bu birkaç gün sürer ve maliyetli olabilir. Fakat Ripple merkezi bir para birimi olan Ripple coini (XRP) sunarak çalışır.

Diğer bir deyişle, ABD Doları için doğrudan işlem yapmak yerine, İngiltere bankası öncelikle elindeki İngiliz sterlinini Ripple coine (XRP)çevirir. Daha sonra Ripple coini, Amerikan dolarına çevirir. Tersine işlem, ABD bankasının bakış açısıyla gerçekleşebilir.

Bu durum kur dönüşümüne ekstra bir adım eklese bile (önce GBP’den XRP’e, sonra XRP’den USD’ye) işlem süresi klasik yöntemlere göre çok daha kısa sürer. Her transfer işlemi yaklaşık olarak 5 saniye sürer. Dolayısıyla böyle bir işlem sadece 10 saniyede gerçekleşir. Bu da şuan ki klasik yöntemlerin yanına yaklaşamayacağı bir süredir. Ayrıca bu transfer ücretinin komisyon oranı da %0.1’den daha az bir değerdir.

Bunun yanı sıra Ripple’ın küçük para birimlerine likidite sağlamak gibi bir avantajı vardır. Örneklemek gerekirse;

  • A Bankası Güney Afrika Randı (ZAR)’na sahip
  • B bankası Tayland Bahtı (THB)’na sahip

Bu iki banka para birimlerini kendi aralarında transfer etmek istiyorlar. Yani A bankası B bankasına Güney Afrika Randı göndermek istiyor, B bankası da A bankasına Tayland Bahtı (THB) göndermek istiyor. Fakat bu iki para birimi de dünya çapında çok düşük değere sahip para birimleri ve bu işlemi geçerli büyük para birimleri (USD, GBP, EUR, …) kullanarak gerçekleştirmek zorundalar.

Fakat Ripple bu işlemi XRP kullanarak gerçekleştirme fırsatı sunuyor. Ripple platformuna göre dünyadaki her paranın bir karşılığı var.

Bu özellikleri sayesinde Ripple’ın kripto alemindeki banka olabileceği söylenebilir. Fakat bankalar tarafından gerçekten bu tarz işlemler için sıkça kullanılması demek Ripple fiyatlarının sürekli belirli fiyatlarda kalması demektir. Yani Ripple’ın kuruluş gayesi, değerinin yüzlerce yada binlerce USD olmasını engelliyor diyebiliriz.

Ripple’ın şuan ki değeri $0.62’dır. $24.312.711.686 market hacmi ile market sıralamasında 3.sıradadır. Toplamda 99.992.233.977 XRP olmasına rağmen şuanda sirkülasyondaki sayı, 39.189.968.239 XRP’dır. Huobi, Binance, Bithumb, OKEx, Bitfinex, HitBTC ve daha birçok borsada işlem görmektedir.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: