Anasayfa / Kripto Para / Proof of Work (PoW) Nedir?

Proof of Work (PoW) Nedir?

Proof of Work (PoW) Nedir?

Bu yazımızda beklide çoğu girişimcinin duymadığı bir konuyu ele akacağız: Proof of Work(PoW) yani Türkçe karşılığı işlem ispatı. Az öncede söylediğim gibi çoğu girişimci bu terimi belki duymuştur anlamını bilmiyordur, belki de hiç duymamıştır. Çoğu kişi tarafından bilinmese de aslında PoW sistemine kripto aleminin antikorları diyebiliriz. Peki nedir bu PoW?

Kısaca açıklarsak, PoW fazla miktarda çaba göstermeden yanıltma ve saptırma amacıyla kullanılan bilgisayar gücünü tespit edip buna karşı önlem alıp engelleyen koruma sistemidir. Yani blockchain sisteminde, madencilerin sistemin devamlılığı için oluşturdukları blokların gerçekliliğini değerlendirir. Örneğin, bir kişi sisteme hiçbir elektrik gücü yada emek harcamadan gerçekte oluşturulmayan bir blok eklemek ve emek harcamadan ürettiği gerçek dışı bloğunun karşılında bitcoin kazanmak istesin. Bu durumda PoW devreye girer,  gerçek dışı bloğu tespit eder ve bu kişiye verilecek olan bitcoinin önüne geçer. Tabi gerçek üreticilerin de ürettikleri blokları onaylayarak hak ettikleri ödülü onlara verir.

Bu sistem 2004 yılında ilk kez Hal Finney tarafından finansal alanlarda kullanılmak üzere bulunmuş, 2009 yılında Nakamoto’nun Blockchain  sistemini geliştirmesi ve PoW’u sisteminde kullanması ile aradığı değere kavuşmuştur. Hepinizin bildiği üzere Nakamoto’nun kim olduğu hala daha bir sır, 2009’dan beri kimler Nakamoto oldu kimler olmadı. PoW’un Blockchain sisteminde kullanılması ile çoğu kişi Finney’in Nakamoto olduğunu iddia etmiştir. Belki de şuan bu fikri savunan hatırı sayılır sayıda kişi bu iddiaya inanmaktadır.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: