Anasayfa / Kripto Para / NEM (Xem) Nedir? Nem Coin İncelemesi

NEM (Xem) Nedir? Nem Coin İncelemesi

NEM (Xem) Nedir?

Merhaba Mangır ve coin severler,

NEM (Xem), açık kaynak şifreleme ve ödeme ağı platformu olan NEXT’in (NXT) çatalı olarak başladı. Ancak sonrasında Haziran 2014’te açık alfa testi, Ekim 2014’ten sonra ise 5 ay boyunca 3000’den fazla beta testi yaptı. Bu testlerden başarıyla geçen NEM, Mart 2015’te %100 özgün ve yeni kod tabanına geçti.

NEM, merkezi olmayan coinlerden birisidir. Java ve Java script ile açık kaynak kodlu şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca P2P güvenli ve şifreli mesajlaşma sistemi, çoklu imza hesapları ve Eigentrust++ sistemine sahiptir.

NEM, kendilerine özgün olan Proof of Importance (PoI) sistemini kullanmaktadır. Temel olarak PoI sisteminde her düğüm, diğer düğümlerden aldığı bilgiyi takip eder ve doğrular. Bilgilerin geçerliliğinin kanıtlanması durumunda düğümün önemi artar, bilgi geçersiz ise düğümün önemi azalır. Her bilgi düğümü ana ağdan geçmek zorundadır ve bu işlem sırasında otomatik yük dengeleme ile kötü düğümler ağdan kaldırılır.

Nem’de mining işleminin aksine masternode (hasat) işlemi bulunmaktadır. Cüzdanlarında en az 10.000 Xem bulunanlar masternode oluşturabilir, blok üretilmesini sağlarlar. Bu sayede de her blok üretimi için kendilerine düşen payım Xem olarak alırlar. Ayrıca supermode denilen sistemler cüzdanında 30.000.000 Xem bulunan kişiler bu sistem ile çok daha fazla Xem elde edebilirler.

Nem coinin, orijinal e-cüzdanı “nano wallet”tır. Bu yenilikçi coin, Nem.io vakfının başkanı ve Dragonfly Fintech’in Ceosu olan Lon Wong tarafından kurulmuştur. Nem coin, Türk borsalarından Koineks ve Koinmarketi’nden satın alınabilir. Ayrıca Bittrex, Poloniex, OKEx ve HitBTC gibi yabancı borsalarda da satılmaktadır.

Nem coinin, şuan ki değeri $0,347 ve market hacmi $3.127.986.000’dır. Piyasadaki sirkülasyon halinde olan 8.999.999.999 Xem bulunmaktadır ve coinmarketcapteki sıralaması 11dir.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: