Anasayfa / Kripto Para / Monero ( XMR) Nedir? Monero Coin İncelemesi

Monero ( XMR) Nedir? Monero Coin İncelemesi

mangır

Monero ( XMR) Nedir?

Merhaba Kripto Mangır ve coin severler. Bugün bir başka kripto para birimi olan Monero ile karşınızdayız.

Güvenli, izlenemez ve özel sloganlarıyla ortaya çıkan Monero, finansal işlemlerin gizliliğine odaklanan düzenleyici denetme kapalı merkezsiz ve açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir.

Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere mevcut kripto paraların çoğu şeffaf blok zincir yapısına sahiptir. Şeffaf blok zinciri üzerinde gerçekleşen finansal işlemlerin herkes tarafından izlenmesi, doğrulanması, işlemlerde belirtilen adres kanalıyla kişilerin kimliklerinin belirlenmesi mümkün olabilmektedir.

Buna karşın Monero’da, kullanılan kriptolama metoduyla, alıcı, gönderici adresleri, işlem miktarları gibi tüm kilit bilgiler gizli tutulmaktadır. Yapılan bu işlemlerin gizli ya da şeffaf olması sizin tercihinize bırakılmıştır. Proof of Work sisteminin kullanıldığı Monero’da CryptoNight algoritması ile madencilik yapılabilir.

Monero’nun dayandığı temel protokol olan CryptoNote ilk olarak Ekim 2013’te Nicolas van Saberhagen takla adlı yazar tarafından başlatılmıştır. Bu protokol anonim ve  eşitlikçi kripto paraların yaratılmasına izin veren açık kaynak kodlu bir teknolojidir.

Diğer birçok kripto paranın aksine  Monero GUI istemcisi, şu an piyasadaki en iyi masaüstü e-cüzdan seçeneğidir. Bunun yanı sıra Ledger Nano S ve Trezor’un da Monero ile ilgili çalışmaları bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu cüzdanları Monero depolamak için kullanabiliriz.

Monero, Türk borsalarından BittTurk’ten yada yabancı borsalar Binance, Poloniex, Huobi, Bittrex gibi sitelerden alınabilir. Şuanda piyasada sirkülasyon halinde bulunan Monero sayısı 15.887.136 XMR’dir ve 1XMR, $174 dolar değerindedir. Monero, $2.764.234.628 market hacmi ile yazının yazıldığı tarihte market sıralamasında 10. sırada bulunmaktadır.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: