Anasayfa / Kripto Para / Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum Nedir?

Ethereum; blockhain üzerinden türetilen, açık kaynaklı ve akıllı sözleşme işlevine sahip bir platformdur. Özel bir yazılım kullanılarak tek bir zincir ile binlerce coin oluşturulmasına imkan veren Ethereum platformu, ilk kez 2015 yılında Amerika’da tanıtılmıştır. Ethereum ‘u icat eden kişiler Ethereum’in Bitcoin’den daha gelişmiş olduğu söylemektedirler. Bunun sebebi ise, Ethereum’un internetin enerji kaynağı olan kripto yakıt kullanması olarak ifade edilmektedir.

Ethereum Sistemi Nasıl Çalışır

Ethereum, tıpkı Bitcoin gibi bir ağa katılan kişilerin bilgisayarlar donanımını kullanarak coin üretebileceği bir sistemdir. Ethereum sistemine dahil olabilmek için aynı Bitcoin’de olduğu gibi sanal cüzdanlar oluşturmanız gerekmektedir. Ethereum sistemindeki fark ise coin üretmek için CPU yerine GPU ekran kartının kullanılmasıdır. Ethereum sisteminde takas işlemi akıllı sözleşmeler ile yapılmaktadır. Akıllı sözleşmeler, kullanıcıların elindeki değerin güvenle takas yapılabilmesini sağlayan sistemdir. Bu sistem ile takas işlemini kontrattaki şartlar yerine getirildiğinde yapılmaktadır.

Ethereum Algoritması ve Güvenliği

Kontrat zamanı otomatik olarak takas güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu sistem sayesinde, iki tarafın mutabık olduğu bir kontrat, zamanı geldiğinde ve kontrattaki şartlar sağlandığında otomatik olarak işleniyor ve para diğer kişiye aktarılıyor. Kripto işletim sistemine sahip olan Ethereum, Bitcoin’e alternatif bir sanal para birimi olarak ortaya çıkmıştır.

Ethereum algoritması Asic cihazlara oldukça dirençli olup, her bilgisayar yardımı ile kolaylıkla madencilik yapılabilmektedir. Ethereum’u icat eden Vitalik Buterin ve ekibinin Ether’i kripto bir yakıt olarak tanımlaması ve diğer kripto paralara göre daha gelişmiş olduğunu belirtmesi oldukça dikkat çekicidir.

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Farklar

Aslına bakılırsa Bitcoin ve Ethereum; merkezi olmayan, sadece blok zinciri kullanan iki çeşit kripto para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki sanal para birimi de değeri ifade etseler de bazı yönlerden birbiri ile ayrılmaktadırlar. Öncelikle Ethereum, Bitcoin’den daha gelişmiş bir sistem kullanmaktadır. Ayrıca Ethereum’da farklı bir doğrulama algoritması kullanılmaktadır. Ethereum’a özel olarak geliştirilen bu sistem Bitcoin ile kullanılamamaktadır. Ethereum algoritması için yüksek miktarlarda bellek ve GPU madenciliği gerekmektedir.

Bitcoin ile Ethereum’un arasındaki bir diğer fark ise, ortalama blok süresidir. Bitcoin sisteminin ortalama blok süresi 10 dakika iken bu rakam Ethereum’de 12 saniyeye kadar düşebilmektedir. Böylece, Ethereum’da daha hızlı bloklar oluşturulmaktadır.

Ayrıca Ethereum kendi koduna sahip olduğundan yeterli bilgi gücüne sahiptir. Ethereum’da depolama ihtiyacı, bant genişliği kullanım oldukça düşük maliyetlidir. Fakat Bitcoin’de bu sistem bulunmadığından coin üretim maliyetleri yüksektir. Bunlara ek olarak; Ethereum sistemi Ethereum Sanal Makinesi’ne (EVM) sahiptir. Ethereum Sanal Makinesi, Ethereum sisteminde yer alan akıllı sözleşmelerin çalışma ortamıdır. Ethereum Sanal Makinesi ile daha fazla güvenirlilik sağlanmakta, maliyetler düşmektedir.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.