Anasayfa / Kripto Para / Coin ve Token Arasındaki Fark

Coin ve Token Arasındaki Fark

Coin ve Token Arasındaki Fark

Kripto paraların hayatımıza girmesi ile birlikte birçok farklı terim ortaya çıktı. Coin ve Token de bu terimlerden birileri. Çoğu insanın –özellikle kripto para piyasasına yeni girmi01ş olan girişimcilerin- karıştırdığı birbirlerinden farklı 2 terim aslında coin ve token. Peki nedir bu coin ve token?

Kripto bir kayıt zinciri  altyapısını kullanarak oluşturulan algoritmalar olduğunu daha önceki yazılarımızda söylemiştik. Bunun üzerinden yola çıkarsak; coin, kendine ait özgün blok defterine sahip olarak geliştirilen kripto para birimleridir. Buna karşın token; kendisine ait blok defteri bulunmayan Ethereum, Omni, Neo gibi platformların altyapısıyla üretilen birimlerdir.

Günümüzdeki tokenlerin çoğu Ethereum altyapısı ile oluşturulmaktadır. Bu durumda Ethereum’un “akıllı kontrat” özelliği etken rol oynamaktadır. Fakat tokenler, tabiri caizse gelişim süreçlerini tamamladıktan sonra kendi altyapılarını kurabilir coin durumuna gelebilirler. Böylesi bir durumu yatırım yapacağınız tokenin yol haritasından inceleyebilir, yatırım yapma kararınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.

Peki neden bir token kalkıp ta beklide günün birinde rakibi olacağı coinin altyapısını kullanır ki? Bu durumu şu şekilde örnek vererek açıklayabiliriz. Ülkemizdeki bir A bankasını düşünelim. Tamamiyle kendisine ait bir kredi kartı meydana getirmek yerine bir B bankasının kredi kartı iş birliği  ile kredi kartı meydana getiriyor.  Bunun sebebi yoktan meydana getirilecek bir alt yapının kurulmasının, etregrasyonu kolay olan ve piyasada bir değeri olan alt yapının kullanılmasından zor olmasıdır.

Konu Tokenler ve Coinler olunca ICO ya değinmeden makaleyi sonlandırmak istemiyorum. ICO (Initial Coin Offering) , kripto para teknolojisini içeren projelerde, yatırımcıların projeye verdikleri yatırım desteğidir.

2018 yılının başı itibariyle piyasadaki en popüler ilk 5 coin ve token işlem hacmine göre şöyle sıralanmaktadır:

İlk 5 Coin:

  1. Bitcoin (BTC)
  2. Ethereum (ETH)
  3. Ripple (XRP)
  4. Bitcoin Cash (BCH)
  5. Cardono (ADA)

İlk 5 Token: (Listedeki bu 5 tokenin hepsi Ethereum altyapısını kullanmaktadır.)

  1. Eos (EOS)
  2. Tron (TRX)
  3. Icon (ICX)
  4. VeChain (VEN)
  5. Populous(PPT)

İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: