Anasayfa / Kripto Para / Blokchain Nedir?

Blokchain Nedir?

Blockchain Nedir?

Şifrelenmiş işlemlerin takibini sağlayan dağıtık bir veri tabanına Blockchain denilmektedir. Aracısız olarak bütün kullanıcı her ağa bağlanabilir, yeni işlemleri gönderebilir, yeni blocklar oluşturabilir ya da işlemleri doğrulayabilir.

Bütün bilgilerin bloklar halinde, gelişmiş olan şifreleme algoritmaları ile herkese bir merkeze bağlı olmadan işlem yapabilme fırsatı tanımaktadır. Bu sayede işlemler direkt bir şekilde alıcı ile satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Bitcoin ile hayata giren Blockchain, son dönemlerde daha çok popüler olmaya başlamıştır. Hatta bu popülerlik bitcoin’in popülerliğine bile yaklaşmıştır. Adından da anlaşıldığı üzere zincirleme model ile inşa edilen, takip edilse de kırılamayan Blockchain Teknolojisi, bir merkeze ya da ülkeye bağlı olmadan işlem yapılmasına izin vermektedir.

Blockchain Nasıl Çalışır

Blockchain Nasıl Çalışır?

Para transferlerinde gönderen ile alıcının kimlik bilgileri ve gönderilen tutar bilgisi şifrelenmektedir. Bu sayede yeni bir blok oluşturuluyor. Bilgi bloğu denilen bu blok, diğer blokların sonuna eklenerek Blockchain Teknolojisinin ağına dağıtılıyor. Üzerine eklenen yeni bloklar ile bu yeni blok asla kırılamayan ve değiştirilemeyen bir blok haline getiriliyor.

Blok zinciri Teknolojisi, bir merkeze bağlı olmadan işlem yapılmasına izin vermesinin dışında, aracısız olan her kullanıcının ağa bağlanmasına izin vermektedir. Bu sayede yeni işlemlerin gönderilmesini sağlayan Blockchain Teknolojisi, işlemlerin doğrulanarak yeni blokların oluşmasını sağlamaktadır.

Blok zinciri Teknolojisi sayesinde kendi çekmiş olduğunuz herhangi bir fotoğrafı, kendinizin yazmış olduğunuz bir makaleyi ya da bir şarkıyı Blok zinciri Teknolojisi ile geliştirilmiş olan telif hakkı sistemine girerek bu içeriğin sahibinin siz olduğunu teyit ettirebilirsiniz. Bu sayede herhangi bir patent kuruluşuna bağlı olmaksızın bütün çalışmalarınızın patentini alabilir, senetlerinizin, tapularınızın ve isim haklarınızın kendinize ait olduğunu doğrulayabilirsiniz.

Hızlı ve güvenilir olması nedeni ile büyük şirketlerin de ilgi odağı olan Blok zinciri Teknolojisi, para akışının birçok kaynaktan aynı anda onaylanması prensibi ile çalışmaktadır. Blok zinciri Teknolojisin birçok özelliği farklı avantajlar sunmaktadır.

Blockchain Teknolojisinin Avantajları

Birçok kaynaktan kontrol edilebilmeyi sağlayan Blok zinciri Teknolojisi, sisteme yeni bir hesap hareketliliği geldiğinde veya mevcut olan bir hesap hareketinde değişiklik yapıldığı zaman bütün yeni hareketlenmeler Blockchain Teknolojisi sayesinde kontrol edilebilmektedir.

Blockchain Teknolojisinin sağlamış olduğu avantajlardan biri de güvenli ve hızlı olmasıdır. Bir otoriteye ya da aracıya ihtiyaç duyulmaması maliyetleri düşürmesinin yanında işlemleri de hızlandırmaktadır. Ayrıca işlemlerin birçok farklı noktada kontrol edilebiliyor olması da sistemde sahtekârlık yapılmasını engellemektedir. Blockchain Teknolojisi, bir varlığın hangi kaynaktan çıkarak hangi kişilerin elinden geçtiğini ve nereye ulaştığını takip etmek adına en iyi platformlardan biridir.


İlginizi Çekebilir

Blockchain Çalışma Prensibi

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain Nasıl Çalışır? Blockchain, şifrelenmiş bir veri tabanını ifade etmektedir. Blockchain ile alıcı ve satıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: