Anasayfa / Girişimcilik / Yatırımcılarıyla davalık olan CD Projekt RED’in ödeyeceği tazminat gündem oldu

Yatırımcılarıyla davalık olan CD Projekt RED’in ödeyeceği tazminat gündem oldu

The Witcher serisiyle oyun dünyasında kıymetli bir muvaffakiyet yakalayan CD Projekt RED, geçtiğimiz yıl çıkış yapan Cyberpunk 2077 ile bir anda tenkitlerin odak noktası haline geldi. 300 milyon doların üzerinde bir bütçeyle geliştirilen ve muazzam bir tanıtım süreci ile oyunseverleri heyecanlandıran üretim, maalesef tıpkı başarıyı çıktıktan sonra gösteremedi.

Konsepti ve sundukları itibariyle oyun dünyasının en başarılı üretimlerinden biri olması beklenen imal, bir anda fiyasko olarak anılmaya başlandı. Durum bu türlü olunca oyunun geliştiricisi CD Projekt RED de kar topu üzere büyüyen meselelerle uğraş etmeye başladı. Natürel bu meselelerden en dikkat çekeni ise kendi yatırımcıları tarafından açılan davalardı.

CD Projekt RED, 1 milyon 800 bin dolar ödeyecek

Bilindiği üzere CD Projekt RED, oyunun yanılgılarla dolu çıkışının akabinde birbirini gerisinde gelen sıkıntılarla çaba etmek zorunda kalmıştı. Her ne kadar ön sipariş sürecinde 8 milyon üzere rekor bir sayıya ulaşsa da, facia niteliğindeki yanılgılar, buglar ve performans sorunları ile hedeflenen satış sayılarına hiçbir vakit yakalayamadı.

Bunun üzerine hissedarlar, mali performans hususlarında kendilerini yanlış yönlendirdiği teziyle CD Projekt RED firmasına dava açtı. Oyunun çıkmasının akabinde yaşanan yüzde 54’lük pay düşüşü, iadeler ve satış maksatlarının tutturulamaması davanın münasebetleri ortasında yer aldı. Açılan dört farklı davanın daha sonra tek bir çatı altında toplandığını da belirtelim.

Bu nedenle uzun müddettir yatırımcılarla uzlaşma yolu arayan CD Projekt RED, kısa müddet evvel gelen bilgilere nazaran hedefine ulaştı. Bu noktada şirket, davacılara toplamda 1 milyon 800 bin dolar tazminat ödeyecek. Olağan 300 milyon doların üzerinde bütçeyle yapılan bir oyunun şirket hissedarları üzerinde yarattığı tahribatın bedelinin kelam konusu sayı olarak belirlenmesi de oyun dünyasında gündem oldu.

Şu sıralar yayınladığı güncellemelerle imali bir nebze olsun oynanabilir hale getiren şirket, an itibariyle yeni jenerasyon güncellemesi, kapsamlı kusur düzeltme ve içerik paketi üzere değerli ayrıntılar üzerinde çalışıyor. Hatta birinci etapta 2021’in sonu olarak belirlenen yeni güncellemelerin 2022’nin birinci çeyreğine ertelediğini açıklanmıştı.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: