Anasayfa / Girişimcilik / Yatırımcılar üzgün: Sony hissileri, PlayStation yüzünden çakıldı!

Yatırımcılar üzgün: Sony hissileri, PlayStation yüzünden çakıldı!

Oyun konsolu dünyasında PlayStation ve Xbox ortasındaki kıyasıya çekişme devam ederken geçtiğimiz günlerde Sony PlayStation 5 satış varsayımlarını açıklamıştı. Şu an için Xbox Series X|S konsollarını geride bırakan konsolun satış sayısı, yeniden de şirketi mutlu etmedi.

Sony’nin payları yüzde 8,6’lık bir düşüş yaşadı

Geçtiğimiz günlerde Sony’nin oyun konsolları PlayStation 4 ve 5 eserlerinin satış performanslarının kıyaslandığı bir rapor yayınlandı. 2013 yılının son çeyreğinde satışa çıkan PS4, birinci 3 aylık periyodunda 4.5 milyon adet satmıştı. PS5 de birinci üç ayında emsal performansı göstermişti fakat gerisini getiremedi.

Tüm dünyayı tesiri altına alan global çip krizi, tesirlerini göstermeye devam ediyor. Birçok teknoloji şirketi bu krizden yaralar almaya devam ediyor. Birkaç gün evvel Sony CFO’su Hiroki Totoki, bu sorunun 2022 yılı boyunca yakalarına yapışacağını, PS 5 bulmanın zorlaşacağını açıklamıştı. Tüm bu gelişmelerin akabinde piyasalar da şirkete yansısını gösterdi.

Şirket, yıllık bazda PS 5 varsayımı 14,8 milyondan 11,5 milyon adet aygıta düşürdü. Bu açıklamalar sonrasında cuma gününe kıyasla Sony paylarında yüzde 8,6’lık bir düşüş gerçekleşti. Global çip krizi şirketin en büyük rakibi Xbox’ı da etkiliyor.

Uzman görüşlerine nazaran Sony’nin bu gidişatı değiştirmesi sıkıntı görünüyor. Kimi raporlara nazaran 2025 yılına kadar tesirini hissettirecek olan yarı iletken krizinin en ağır periyotları yaşanıyor. Sony, en büyük marka eseri olan PS 5 şimdi yeni tanıtıldı. Şirketin bu durumdan kurtulmak için izleyeceği siyaset şimdiden merak konusu


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: