Anasayfa / Girişimcilik / Xbox Series X’te sese kıymet verenlere güzel haber

Xbox Series X’te sese kıymet verenlere güzel haber

Xbox Series X ve S konsollarına, ses alanında yeni bir yükseltme geldi. Bu noktada konsol sahipleri, oyun oynarken ses kurulumunun nasıl işlediğine dair bir önizleme menüsüyle karşılaştı. Bu noktada sesinizi ayarlarken çalışma işleyişine dair bilgi sahibi olabileceksiniz.

Xbox Insider‘lar artık kullanıcıların olağan stereo, 5.1 ve konut sineması için Dolby Atmos dahil çeşitli seçenekler ortasında gezinmelerini sağlayan ses suram ekranının önizlemesini yapabiliyor. Kulurumda hangi hoparlörün aktif olduğunu göstermek için bir animasyonla ses deseni oynayarak gerekli ayarlamaları yapmanıza imkan tanıyor.

Xbox Series X, ses önizlemesini sundu

Her ses konseyimi ortasındaki farkı belirlemede özellik değer arz ediyor. Buna ek olarak hoparlörlerinizin gerçek pozisyona yerleştirildiği konusunda da kesin bir yargıya sahip olabilirsiniz. Bu iki noktada da ne kadar kullanışlı olduğunu bizlere gösteriyor.

Bu seçeneklerin kimilerinden yararlanmak için uyumlu bir alıcıya gereksiniminiz var. Bu noktada örneğin DTS: X‘i destekleyen bir kurulumunuz yoksa mesken sinema sistemi için bunun çalışmasını beklememeniz gerekiyor. Zira çalışması için bu konseyime gereksiniminiz var.

Bu gördüğümüz, Xbox Series X ve S için birinci ses yükseltmesi değil. Microsoft kısa mühlet evvel kulaklık bağladığınızda TV hoparlörlerini otomatik olarak kapatan bir özellik sundu. Şirket ayrıyeten şu anda üç cins uzamsal sesi destekliyor. Bunlar; Windows Sonic, Dolby Atmos ve DTS: X olarak karşımıza çıkıyor.

Microsoft‘un oyunlarda ses kalitesine ehemmiyet verenler için bu alanda yenilik yapması kullanıcıları memnun ediyor. Ses, görüntü oyunlarında çoklukla daha kaliteli görseller ve yüksek kare suratları nedeniyle çoklukla göz gerisi kalıyor. Tekrar de bu öge, sizleri rekabetçi bir oyun oynarken içerisine çekebilecek bir durum. Bu yüzden kimi oyuncular için büyük kıymete sahip.

Sesi ciddiye alan tek taraf Microsoft olmadı. Sony‘nin PS5 3D sesi, Uncharted: Legacy of Thieves Collection üzere oyunlarda da tesirli bir performans veriyor.

Sizler Xbox Series X ve S konsolları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi SDN Forum‘da belirtmeyi unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: