Anasayfa / Girişimcilik / Valve’ın el konsolu Steam Deck için sevindiren haber geldi!

Valve’ın el konsolu Steam Deck için sevindiren haber geldi!

PSP’den sonra sessizliğe gömülen el konsolları, 2017’de Nintendo Switch’in piyasaya sürülmesiyle bizlere yine merhaba dedi. Son olarak geçen yıl Valve’ın Steam Deck konsolunun da tanıtılmasıyla yer mekan farketmeksizin oyun oynamayı seven kullanıcılar için yeni bir devir başladı.

Valve, günden güne popülaritesi artan Steam Deck konsolunu geliştirmek için ağır mesai harcıyor. Daha evvel Microsoft’un bulut oyun hizmeti Xbox Cloud Gaming’i getiren şirket, artık de bir kesitin merakla beklediği özelliğin konsolda kullanılabilir olduğunu duyurdu. İşte ayrıntılar…

Steam Deck için Windows 11 takviyesi geldi

Steam Deck, teknik özellikleri ve kullanıcılara sunduğu itibariyle klasik el konsollarından bir nebze olsun farklı. Çünkü X86 tabanlı AMD işlemciyle gelen ve SteamOS isimli Linux tabanlı bir işletim sistemi çalıştıran aygıt, el konsolundan çok oyun odaklı taşınabilir bir bilgisayar diyebiliriz.

Bu kapsamda konsolu daha da geliştirmek için çalışmalarını sürdüren Valve, geçtiğimiz ay Windows 10 dayanağını kullanıma sundu. Bu sayede kullanıcıların konsola Windows 10 yüklemesinin önü açıldı. Öte yandan Windows 11’in de geleceği, lakin konsolun güç aldığı AMD işlemci için fTPM yazılımının şimdi hazır hale gelmemiş olması nedeni ile biraz gecikeceği duyurulmuştu.

Valve, kelam verdiği üzere kısa müddet evvel yayınladığı son beta güncellemesiyle Windows 11 kurulmasının önündeki büyük mahzuru kaldırarak konsola fTPM yazılım takviyesini getirdi. Böylece Steam Deck için Windows 11 yüklenmesinin önü açıldı.

Bunun dışında Windows 10’da olduğu üzere Windows 11’de de ses şoförleri şimdi faal değil. Bu nedenle kullanıcıların ses şoförleri gelene kadar USB-C ya da Bluetooth uyumlu bir ses aygıtıyla gereksinimlerini karşılaması bekleniyor. Ayrıyeten güncellemeyle konsolun pil ömrü uygunlaştırıldı ve kare suratı sınırlaması bulunmayan birtakım oyunlara yeni bir ayar getirildi.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Steam Deck, taşınabilir oyun konsolu alanında muvaffakiyete ulaşabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: