Anasayfa / Girişimcilik / Valve’ın el konsolu Steam Deck için beklenen haber geldi!

Valve’ın el konsolu Steam Deck için beklenen haber geldi!

El konsolları son periyotta yine yaygın hale gelmeye başladı. PSP’den yıllar sonra 2017’de Nintendo Switch’in piyasaya sürülmesi ile bizlere yine merhaba diyen el konsolları, geçen sene Valve’ın Steam Deck konsolunun da tanıtılmasıyla yer ve yer farketmeksizin oyun oynamayı seven bireyleri bir epey heyecanlandırdı.

Microsoft, tanınan hizmetini Steam Deck konsoluna getirdi

Microsoft, bulut oyun hizmeti Xbox Cloud Gaming‘i son devirde sıklıkla gündeme gelen Steam Deck’e getirdiğini duyurdu. Şirket, Microsoft Edge‘in Linux sürümü aracılığıyla çalışacak platformun ilgili konsol üzerinde açılabilmesi için web sitesi ve Reddit’ten detaylı bir talimat listesi yayınladı.

Hatırlanacağı üzere Valve CEO’su Gabe Newell, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Microsoft’un Xbox Game Pass’i Steam ile entegre etmesine seve seve yardımcı olacağını söylemişti. Microsoft’un Xbox Cloud Gaming hizmetini süreksiz bir formülle konsola getirmesi de Newell’ın fikrine yönelik kıymetli bir adım olabilir.

Steam Deck, teknik özellikleri ve kullanıcılara sunduğu itibariyle klasik el konsollarından bir nebze olsun farklı. Çünkü X86 tabanlı AMD işlemciyle gelen ve SteamOS isimli Linux tabanlı bir işletim sistemini çalıştıran aygıt, el konsolundan çok oyun odaklı taşınabilir bir bilgisayar diyebiliriz.

Bunun yanı sıra Valve, geçtiğimiz günlerde yeni kuşak taşınabilir oyun konsolu Steam Deck için Windows 10 şoför dayanağı getirdiğini duyurdu. Bu sayede kullanıcıların SteamOS işletim sistemini çalıştıran konsola Windows 10 yüklemesinin önü açıldı. Ayrıyeten Windows 11’in de geleceği, lakin konsolun güç aldığı AMD işlemci için fTPM yazılımının şimdi hazır hale gelmemiş olması nedeni ile biraz gecikeceği duyuruldu.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Steam Deck, taşınabilir oyun konsolu alanında muvaffakiyete ulaşabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: