Anasayfa / Girişimcilik / Valve umudunu kaybetmemiş: SteamOS 3.0 yakında geliyor

Valve umudunu kaybetmemiş: SteamOS 3.0 yakında geliyor

Valve’ın 2015 yılında Linux tabanlı ve oyun odaklı bir işletim sistemini duyurması, oyun dünyasında tesir yaratmıştı. Linux çekirdeğine dayanan işletim sistemlerinin oyun performansı açısından zayıf olduğu gerçeğini bu işletim sistemi yıkabilirdi. Lakin pek de o denli olmamış ve SteamOS genel olarak başarısız olmuştu. Valve’ın son duyurusuna nazaran SteamOS 3.0 ile umutlar yine yeşeriyor.

Valve’ın bu yaz duyurduğu el konsolu Steam Deck de SteamOS ile çalışacak. Oyuncular, SteamOS’in artık PC için çıkmayacağını düşünse de Valve’ın açıklamasına nazaran SteamOS 3.0 herkes için geliyor.

SteamOS 3.0, büyük yeniliklerle gelecek

SteamOS’in son sürümü iki yıl evvel yayınlanan 2.195 sürümüydü. Bu sürüm Arch tabanlı ve kullanıcı arayüzü olarak KDE Plasma 5’e sahip. SteamOS’in yeni büyük güncellemesi ile Arch’tan Debian tabanına geçiş yapılacak. Bununla birlikte geçen iki yılın akabinde nihayet daha uygun bir arayüze kavuşacağımızı iddia ediyoruz.

SteamOS 3.0

Şu an PC platformu için bilinen tek ayrıntı, işletim sisteminin PC için de yayınlanacak olması. Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleri hala oyun konusunda yeterli performans sunamadığı için büyük bir gelişim beklemekte çekimseriz. Fakat Valve, her oyunu oynatacağını argüman ettiği Steam Deck’te bu işletim sistemini kullanıyorsa performans artışına güveniyor olmalı.

Debian, oyun performansı konusunda Arch Linux’tan daha verimli. Bu yüzden, her şeye karşın SteamOS’in yeni sürümünü bekliyoruz. Yeni sürüm yüksek olasılıkla 2022 yılının Şubat ayında yayınlanacaktır.

Windows 11 varken neden SteamOS?

Microsoft, haziran ayında gerçekleştirdiği tanıtımla Windows 11’i duyurmuştu. Aslında Windows 11 gelmeden evvel bile Windows, oyun verimliliği konusunda başkan işletim sistemiydi. Windows 11’in ise oyun konusunda büyük vaatlerle gelmesi, SteamOS’in muhtemel muvaffakiyetinden kuşku ettiriyor.

Windows 11

SteamOS ile desteklenen başka dijital oyun mağazalarından da oyun indirebilirsiniz. Lakin SteamOS’in oyunculara tam olarak hangi ayrıcalığı sunacağını merak ediyoruz. Tahminen de Steam Deck konsolu ile yeterli bir ahenk yakalanır ve SteamOS, Steam’in çalıştığı tüm platformlar ortasında güzel bir köprü olur. Bunu vakit gösterecek.

Sizce Valve, SteamOS 3.0 ile PC platformunda muvaffakiyet yakalayabilecek mi?


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.