Anasayfa / Girişimcilik / Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan oyun görüntüsü gündem oldu!

Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan oyun görüntüsü gündem oldu!

Görüntü oyunlarının ulaştığı gerçekçilik düzeyi, toplumsal medyada onlarca kere yanlış anlaşılmaya yol açmıştı. Daha evvel savaş oyunlarının görüntüleri Suriye ve Afganistan üzere bölgelerde çekilmiş üzere gösterilirken, artık de Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan Arma 3 görüntüsü toplumsal medyada viral oldu.

Ukrayna ile Rusya ortasındaki tansiyonun tırmandığı son günlerde tüm dünya mevzuyu tasayla takip ederken, Facebook’ta paylaşılan bir oyun görüntüsü birçok kişi tarafından iki ülke ortasında başlayan savaş olarak yorumlandı.

Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan Arma 3 görüntüsü

Red Dead Redemption 2 ve Microsoft Flight Simulator üzere oyunlar sinema tadında gerçekçilik sunarken, bu dünyaya yakın olmayanlar, oyun ile gerçek imajlar ortasındaki farkı anlayamayabilir. Yaşanan son karışıklık ise Arma 3’te kaydedilmiş savaş manzaralarından oluşuyor.

Facebook’tan canlı yayın yapan Warpig Gaming isimli bir içerik üreticisi, Ukrayna’yı ve Rusya’yı temsil eden askeri kümeleri ARMA 3 canlı yayınında bir ortaya getirdi. Rusya merkezli bir haber kanalı, askeri simülasyon oyunu ARMA 3’ün imgelerini gerçek savaş sahnesi olarak ekranlara yansıttı.

Yayın sırasında Ukrayna’yı savunan birlikler Rus hava savunmasına saldırdı ve akabinde Ruslar, Ukrayna hava savunmasına saldırmaya başladı. Lakin Facebook’ta ışık süratiyle yayılan bu görüntünün başlığı ve içeriğiyle yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu da belirtmek gerekiyor.

“Son Dakika Haberleri” açıklamasıyla paylaşılan canlı yayın “Savaş Anı: Rusya vs. Ukrayna MiG-29 vs. C-RAM” başlığıyla yayınlandı. İçerik oluşturucu yayın sırasında ARMA 3 oynadığını gösterse de, birçok kişi yalnızca savaş sahnelerine odaklandı.

410.000’den fazla beğeni ve 43 milyon izlenmeye sahip olan görüntü, Facebook’ta gerçek olduğuna inanıldığı için kısa müddette viral oldu. Görüntüye yapılan yorumlarda birçok kişinin gerçek sandığı, kimilerinin ise oyun değil görsel efekt olduğuna inandığı görüldü. Lakin Facebook, yanlış anlaşılan ve uydurma içeriklere müsait olan bu yayını platformdan kaldırdı.

Ukrayna-Rusya savaşı diye paylaşılan Arma 3 görüntüsü hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: