Anasayfa / Girişimcilik / Türkiye şaşırtmadı: İşte en çok para harcanan taşınabilir oyunlar

Türkiye şaşırtmadı: İşte en çok para harcanan taşınabilir oyunlar

Akıllı telefon kesiminde 2010 yılından itibaren yaşanan esaslı değişimin meyveleri sonunda toplanmaya başladı. Bu kapsamda taşınabilir dünyada devasa bir büyüme yaşanırken, gün geçtikçe akıllı hale gelen telefonlar da günlük hayatımızın en büyük vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Durum bu türlü olunca taşınabilir oyunlar, PC ve konsol üretimlerinin önüne geçmeye başladı.

En çok para harcanan taşınabilir oyunlar açıklandı

Taşınabilir bölümün tahlilindeki en güçlü araçlardan biri olarak kabul edilen Sensor Tower, bir mühlet evvel ocak ayının en çok para harcanan taşınabilir oyunlarını açıkladı. Geçtiğimiz ayın şampiyonu 237 milyon doları kasasına koyan PUBG: Mobile oldu. Oyuna en çok para harcayan ülke yüzde 64 ile Çin olurken, ikinci sırada yüzde 8 ile ABD ve üçüncü sırada ise yüzde 7 ile Türkiye yer aldı.

Ocak ayında en çok para harcanan ikinci oyun, 233 milyon dolarlık hasılatla tekrar Tencent Games tarafından geliştirilen Honor of Kings oldu. Çin, yüzde 96 ile imale en çok para harcayan birinci, Tayvan da yüzde 2 ile ikinci ülke unvanını aldı.

Global taşınabilir oyun pazarı, Ocak 2022’de App Store ve Google Play Store platformlarından toplamda 7,4 milyar dolar elde etti. Geçtiğimiz yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 7 oranında düşüş yaşadı. Birebir vakitte Ocak 2022’de taşınabilir oyunlara en çok para harcayan ülke 2,1 milyar dolarla toplam harcamaların yüzde 28’ini oluşturan ABD oldu. Japonya yüzde 19,3 ile ikinci sırada yer alırken, Google Play Store’un faal olmadığı Çin ise yüzde 17,8 ile üçüncü sıradan kendine yer buldu.

Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce taşınabilir oyun dalının gidişatı nasıl? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: