Anasayfa / Girişimcilik / Tencent, dev oyun stüdyosunu bünyesine kattı!

Tencent, dev oyun stüdyosunu bünyesine kattı!

Yakın vakitte çıkış yapan Back 4 Blood sayesinde ismini sıkça duyduğumuz Turtle Rock Studios, oyun dalının dev ismi Tencent tarafından satın alındı. Böylelikle Tencent’in bünyesine kattığı güçlü oyun stüdyoları ortasına bir yenisi daha eklendi. Left 4 Dead’in yaratıcısı olan ve Valve ile yakın alakalarda olan Turtle Rock’ı bundan sonra yeni bir periyot bekliyor.

Tencent, bilhassa taşınabilir oyun pazarındaki en büyük şirketlerden biri. PUBG Mobile, COD: Mobile üzere devlerin yanı sıra Riot Games’i de elinde bulunduran dev şirket, PC ve konsol tarafındaki işlerini daha da hızlandıracak üzere görünüyor.

Turtle Rock Studios, Tencent tarafından satın alındı

İsmini 2004 yılında Counter-Strike: Source’un geliştiriciliğini yapmasıyla duyuran Turtle Rock’ın Tencent bünyesine geçtiği, bir basın duyurusuyla açıklandı. Açıklamaya nazaran Turtle Rock, Kaliforniya’da mevcut operasyonlarına devam edecek ve bu operasyonlara birebir idare liderlik edecek. İlerleyen vakitlerde ise konsol ve PC platformları için kollar sıvandığında bu yatırımın asıl meyvesi alınacak.

Tencent’in bu yıl yaptığı tek yatırım bu değil. Şirket bu yıl Dayz’ın geliştiricisini ve Don’t Starve’ın geliştiricisini satın aldı, bunun dışında Alan Wake ve Control oyunlarının azınlık paylarına de sahip oldu. 2021’de kıymetli yatırımlarda bulunan Tencent gitgide dev bir şirket haline geliyor. Ocak 2018 bilgilerine nazaran 580 milyar dolar piyasa pahasındaki holding, bugünlerde kıymetini daha da artırmış olmalı.

Turtle Rock’ın sonraki adımının ne olacağı son derece bilinmeyen olsa da Back 4 Blood’a olan dayanağı kesmiş değiller. Yakın vakitte çıkan ve Game Pass’te olmasıyla Türk oyuncular tarafından da oynanan oyun, karışık tenkitler alsa da hala Turtle Rock’ın gözbebeği pozisyonunda. Oyuna geçtiğimiz hafta büyük bir güncelleme yayınlandı ve bu güncelleme oyunu tekrar açmanız için bile neden olabilir.

Back 4 Blood her ne kadar beklenen etkiyi yaratamamış olsa da Turtle Rock, AAA niteliğindeki oyunuyla ilgilenmeye devam ediyor. Şirketin Tencent bünyesinde gerçekleştireceği faaliyetlerini merakle bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: