Anasayfa / Girişimcilik / Suudi veliaht prens oyun dünyasına atılıyor: Dev şirketi satın aldı

Suudi veliaht prens oyun dünyasına atılıyor: Dev şirketi satın aldı

Japonya merkezli oyun şirketi SNK Corporation, Suudi veliaht prensin vakfına bağlı olan bir firmaya satıldı. Muhammed bin Salman Vakfı (MiSK Vakfı) tarafından denetim edilen Electronic Gaming Development Company (EGDC), SNK’nın yüzde 96.18’ini satın aldığını açıkladı.

Metal Slug ve Fatal Fury üzere meşhur oyunlarıyla bilinen SNK Corporation, artık neredeyse büsbütün Muhammed bin Salman Vakfı’na bağlı bir formda çalışacak. MiSK Vakfı’nın denetiminde olan EGDC, oyun dünyasında gözle görülür halde büyümeye devam ediyor.

Salman Vakfı’na bağlı EGDC, SNK Corporation’ı bünyesine kattı

Muhammed bin Salman Vakfı’na ilişkin olan Electronic Gaming Development Company’den SNK için farklı bir atılım geldi. Oyun stüdyosu SNK, web sitesinde paylaştığı son şirket raporuna nazaran, Suudi Arabistan tarafından satın alınmış durumda.

Aslında SNK ve MiSK Vakfı ortasındaki iş birliği neredeyse iki yıl öncesine dayanıyor. EGDC, Kasım 2020’de yaptığı bir duyuruda SNK’nın yüzde 33,3 payını satın aldığını söylemiş ve stratejik bir halde büyüyeceklerini açıklamıştı.

O dönemki stratejik büyüme beklentisi SNK’ya ilişkin payların yüzde 51’ini satın alma formunda olacağı istikametindeydi, lakin MiSK Vakfı büyük satın alımı çoktan gerçekleştirmiş üzere görünüyor.

Muhammed bin Salman’a ilişkin olan vakıftan gelen açıklamada, bu yatırım sayesinde Suudi gençlerin oyun dünyasında faal bir formda rol almasının önü açılmış olacağı lisana getirildi.

Son vakitlerde Suudi Arabistan’ın oyun dünyasına yaptığı yatırımlar dikkatlerden kaçmıyor. Daha evvel Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) hem Capcom hem de Nexon paylarına ortak olduğunu biliyorduk. Ayrıyeten PIF; Activision Blizzard, EA ve Take-Two üzere firmalardan pay almak için 3,3 milyar dolarlık yatırım fonu başlattı.

Pekala ya siz Muhammed bin Salman’a ilişkin olan EGDC ve SNK Corporation ortasındaki bu muahedeyi nasıl yorumluyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.