Anasayfa / Girişimcilik / Steam’den indirim kurnazlığını bitirecek karar!

Steam’den indirim kurnazlığını bitirecek karar!

Epic Games’in rakibi tanınan oyun mağazası Steam tertipli aralıklarla oyunlarda indirim yaparak bütçesi az olan oyuncuları sevindiriyor. Steam Deck isimli aygıtıyla el konsolu pazarına süratli giriş yapan Valve, platformda çoklukla kış yahut bahar indirimi ismi altında kampanyalar yapıyor. Ayrıyeten çeşitli özel günlerde de indirimler gerçekleştiriyor.

Steam platformunda kullanıcıların çok şikayet ettiği bir sorun var. Kimi geliştiriciler ve yayıncılar, Steam’de kendilerini daha fazla öne çıkarmak için yüzde 1-2’lik küçük indirimler yapıyorlar. Bu durum başka oyunların ve indirimlerin öne çıkmasını engellerken, Valve mağazada hile yapılmasına göz yumduğu gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Steam, indirim kurallarında değişikliğe gitti

Valve, Steam indirimleri siyasetinde değerli değişiklikler yaptı. 28 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenleme gereği, artık platformda oyun indirimi yüzde 10’dan başlamak zorunda olacak. Ayrıyeten Steam’deki indirimler ortası bekleme müddeti 6 hafta yerine 28 gün olarak değişecek.

Yani geliştiriciler ve yayıncılar, bir oyundaki indirim sona erdikten sonra tekrar indirim uygulamak için en az 28 gün bekleyecekler. İndirim bekleme müddeti Steam’deki bütün promosyon ve indirim cinsleri için geçerli olacak. Ay Takvimi Yeni Yılı İndirimi, Yaz İndirimi, Sonbahar İndirimi ve Kış İndirimi devirleri ise bu kuraldan muaf.

28 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni Steam indirim kuralları:

  • Çıkışta eserinizi indirime sokabilirsiniz ama çıkış indirimi bittikten sonra 28 gün boyunca bir daha indirime sokamazsınız.
  • Rastgele bir para ünitesindeki bir fiyat artışından sonra 28 gün boyunca eseriniz için indirim sunamazsınız.
  • Steam genelinde yapılan dönemsel etkinlikler dışında bir indirim bittikten sonra 28 gün boyunca bir daha eserinizi indirime sokamazsınız.
  • Eseriniz çıktıktan sonraki 28 gün boyunca yahut çıkış indiriminizin bittiği günden sonraki 28 gün boyunca ya da rastgele bir para ünitesinde fiyat artışı yaptıktan sonraki 28 gün boyunca eserinizi dönemsel indirim etkinliklerinde indirime sokamazsınız.
  • Devam eden bir promosyon esnasında, ya da gelecekte yapılması programlanmış olan bir promosyonda fiyatınızı değiştiremezsiniz.
  • Eserinizi %90’dan yüksek yahut %10’dan düşük bir indirime sokamazsınız.
  • Özel indirimler iki haftadan uzun, 1 günden kısa olamaz.

Valve, SSS sayfasında yaptığı açıklamada yeni indirim bekleme müddetinin öne çıkan indirimler için de geçerli olacağını söyledi. Şirket, “İndirim bekleme mühleti Günün Fırsatı, Hafta Ortası Çılgınlığı, Hafta Sonu Fırsatları, Hafta Uzunluğu Fırsatları, yayıncı hafta sonları ve öteki tüm özel indirimler için geçerlidir.” tabirlerini kullandı.

Pekala ya sizler bu hususta neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: