Anasayfa / Girişimcilik / Steam Deck çıkış tarihi belirli oldu!

Steam Deck çıkış tarihi belirli oldu!

El konsolu piyasasını Nintendo Switch domine ediyor olsa da geçen yaz ortaya güçlü bir rakip çıkmıştı. Oyun kesiminin en bilindik isimlerinden Valve, Steam Deck konsolunu duyurarak oyunculara büyük bir kelam vermişti. Valve’ın tezine nazaran geliştirdikleri el konsolu, Steam’deki her oyunu en az 30FPS’de rahatlıkla oynatabiliyor. Bu kelamın ne oranda tutulacağı muhakkak değil, lakin Steam Deck çıkış tarihi artık aşikâr.

Steam Deck, şubat sonunda çıkıyor

Tanıtıldığından beri sunacağı performans konusunda hayli tartışmaya dahil olan konsol, yeterli ya da kötüsüyle nihayet geliyor. Valve’ın açıkladığına nazaran konsolun birinci teslimatları 28 Şubat ile başlamış olacak. Şimdi ülkemiz satışıyla ilgili hiçbir bilgi olmasa da konsolun ülkemizde satılmasına pek olağan bakılmıyor. Yeniden de bir el konsolunun, bilgisayar için geliştirilen kaliteli grafikli oyunlarla nasıl başa çıkacağını merak ediyoruz.

Steam Deck çıkış tarihi

Piyasadaki en bilinen el konsolu olan Nintendo Switch ile kıyasladığımızda Steam Deck, rakibine nazaran çok daha güçlü bir donanım sunmakta. Steam’deki her oyunun en az 30FPS olarak çalışacağı söylendiği için yüksek bir donanım beklememiz doğal. Konsol birinci tanıtıldığında Nintendo Switch ile ayrıntılıca karşılaştırmış ve hangisinin hangi hususta daha uygun olduğundan bahsetmiştik.

Steam Deck’in teknik özellikleri ise şu halde:

AMD Zen 2 mimarili APU (4 çekirdek, 8 izlek) @ 2.4-3.5 GHz
AMD RDNA 2 mimarili GPU @ 1.0-1.6 GHz
16 GB LPDDR5 @5500 MT/s RAM
Ana modelde 64GB eMMC depolama, 256GB ve üzeri depolamalarda NVME SSD
Lityum iyon 40Wh pil (tahmini 2-8 saat ortası kullanım)
669 gram tartı
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth 5.0

Şayet Türkiye’ye gelirse Steam Deck satın alır mısınız? Yorumlarınızı bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: