Anasayfa / Girişimcilik / Steam Deck, batarya performansıyla hüsran yaratabilir!

Steam Deck, batarya performansıyla hüsran yaratabilir!

PC platformunun en büyük dijital oyun mağazası Steam, bu ayın sonunda el konsolunu piyasaya sürüyor. Bugüne kadar Steam Deck isimli el konsolu ile ilgili pek çok vaat verildi. Steam’deki her oyunu en az 30FPS olarak çalıştırabileceği söylenen konsolla ilgili merak edilenlerden biri batarya performansı. Yapılan bir teste nazaran el konsolu, kimi durumlarda batarya performansıyla sizi üzebilir.

El konsollarında ekseriyetle performans yerine bataryanın öne çıktığını görmekteyiz. Lakin Steam Deck’te işler farklı, konsol yüksek bir performans sunmakla birlikte âlâ bir batarya performansı da vaat ediyor. Şimdi piyasaya sürülmediği için bu vaatlerin ne kadar tutturulduğunu doğrulayamasak da birinci gelen raporlardan biri pek iç aç açmıyor.

Steam Deck, 2 saat pil ömrüne dayanabilir

Konsol şimdi piyasaya sürülmese de Gamers Nexus, aygıtı test etme imkanı buldu. Yaptıkları testlerde oldukça performans gerektiren Devil May Cry 5 çalıştırıldı ve aygıtın pil performansı ölçüldü. Konsolun sesi kapalı ve parlaklığı yüzde 50’deyken oyun iki saat boyunca oynanabildi. Akabinde ise şarj tükeniyor. Oyunun grafik ayarları yükseltildiğinde ve dikey eşitleme devre dışı bırakıldığında bu ömür 87 dakikaya kadar düşüyor.

Devil May Cry 5, hayli ağır bir oyun olsa da Valve konsolu duyururken uzun bir kullanım müddeti vaat etmişti. Kullanım mühletinin 8 saati görebileceğiyle ilgili bilgi verilmişti lakin ağır bir oyunda bile 2 saati görmek üzücü. Ama şimdiden tasa etmeye gerek yok. Zira konsolun ilerleyen devirlerde daha da optimize edileceği bir gerçek. Vakitle gelecek güncellemelerin konsolun batarya performansını artırması da bir mümkünlük dahilinde.

Gelecekte çıkacak oyunların Steam Deck düşünülerek geliştirilmesi de bu konsola hayat verecek bir durum olabilir. Şimdi Steam Deck’e optimize biçimde geliştirileceği duyurulan bir oyun olmasa da, Valve bu konsolun tutunmasını istiyorsa geliştiricilerle bu diyaloğa girmeli. Dünyanın en büyük dijital mağazasından bahsettiğimiz için geliştiricilere yapılacak bir komite indirimi bile Steam Deck’e yarayabilir.

Lakin şu an için Steam Deck’in AAA oyunlardaki performansı pek iç açıcı görünmüyor. Ay sonunda konsol satışa çıktığında sergilenen performansla ilgili daha fazla ayrıntıdan haberdar olacağız.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.