Anasayfa / Girişimcilik / Sony payları, Microsoft’un son atağından etkilendi!

Sony payları, Microsoft’un son atağından etkilendi!

Sony ve Microsoft‘un oyun dünyasındaki rekabeti gitgide kızışıyor. Oyun konsolları ile başlayan yarış, oyunculara da farklı seçenek konusunda epey geniş alternatifler sunuyor. Hatta son devirlerde rekabeti donanımdan ve aygıttan çıkaran iki dev, sürpriz atakları ile de oyuncuları şaşırtmakta.

Sony cephesi özel oyunları ile konsol satışlarını daha klasik bir yolda yürütürken, Microsoft cephesi değişik planlar ile kesimi etkilemekte. Son olarak Activision Blizzard‘ı satın alan Xbox, Japon devinde çalkalanmalara sebep olacak üzere gözüküyor.

Sony payları, son ataklar sonrası düştü

Activision Blizzard‘ı satın alarak bir kesim oyuncuları sevindiren Microsoft, oyun dünyasındaki istikrarları de değiştirdi. Daha evvelden de Bethesda‘yı 7.5 milyar dolara satın alan şirket, son atılımı içinse 70 milyar doları gözden çıkardı. Sony ile rekabetinde farklı stilde ilerleyen Xbox cephesi, bilhassa Game Pass imkanlarıyla da şimdiden dikkatleri üzerine çekti. Şimdi Microsoft‘un atılımına karşılık veremeyen Sony ise, bu durumdan olumsuz etkilenmeye başladı.

Satın alımın duyurulduğu çarşamba günü Sony payları, tam yüzde 12.8 düşüş yaşadı. Tokyo borsasında yaşanan bu gerileme, Nikkei 225 endeksi için de yüzde 2.8 kayıp manasına geliyor. Konsol ve özel oyun yarışında her ne kadar Sony üstünlüğünü görsek de, oyuncuya ulaşma konusunda şirketin Microsoft kadar efektif olamadığı yorumları yapıldı.

Satın alma sonrası PlayStation ekosisteminde daha az oyunla baş başa kalma tehlikesi de yaşayabilme ihtimali olan Sony için mutlaklık bir atılım yapmalı, yorumları yapıldı. Öte yandan Microsoft’un da bu atak sonrası Tencent ve Sony ile birlikte oyunlardan en çok gelir elde eden şirket pozisyonuna yerleşmesi, Japon devi için bir tehlike arz edebilir. Çünkü hali hazırda Tencent ve Epic Games ile paydaşlıklar yürüten şirketin, diğer bir rakiple nasıl yarışacağı merak konusu.

Xbox Game Pass alternatifleri tarafında çalışmalar yürüten PlayStation cephesi, daha fazlasını yapmak zorunda kalabilir. Çünkü katalog konusunda Microsoft, Bethesda, Activision Blizzard ve abonelere özel ek fiyat ödenmeyen EA Play seçeneklerini oyunculara sunuyor. Bakalım şirket, tüm bu olanlara nasıl cevap verecek.

Sizler bu hususta ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony, oyunculara nasıl ulaşabilir? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: