Anasayfa / Girişimcilik / Sony, Bungie’nin akabinde Haven Studios’u satın alıyor!

Sony, Bungie’nin akabinde Haven Studios’u satın alıyor!

Sony, geçtiğimiz Pazartesi günü Assassins Creed ve Star Wars oyunlarının imalinde yer alan oyun dizayncısı Jade Raymond tarafından kurulan ve yönetilen Montreal merkezli Haven Studios’u satın almak için bir mutabakata girdiğini duyurdu. Başlangıçta bir paydaşlık teşebbüsü olabileceği söylenmiş olsa da Sony ve Haven tarafından birinci açıklama geldi.

Sony, Haven’ı PlayStation stüdyosu olması için satın aldı

Yapılan paylaşımlara nazaran Haven Studios, Sony’nin çatısı altındaki PlayStation’ın birinci sınıf oyun üreten stüdyoları ortasında yer alacak. Geçmiş periyottaki işbirlikleri ve iştirak motamot devam edecek. Ayrıyeten Haven, AAA sınıfında uzun yıllar boyunca oynayacağımız çok oyunculu bir oyun geliştireceklerini de lisana getirdi.

Bahisle alakalı birinci açıklamasını PlayStation blog sayfası üzerinden gerçekleştiren Sony, şunları söyledi:

Bugün, Haven Studios’un resmi olarak PlayStation Studios’a katıldığını duyurmaktan memnunluk duyuyorum! Jade Raymond, bölümdeki başarılarından varlıklı bir tecrübe ve oyun yaratma konusundaki bulaşıcı tutkusunu getiriyor. Haven’daki liderlik takımı, birçok kişi tarafında sevilen oyunlar ve franchise’ların kimilerinde işbirliği yapmış, eşit derecede etkileyici bir sanayi gazileri kümesidir. Bugün hala eğleniyoruz.

Jade ve grubuyla 2021’in başlarında Haven Studios’un kuruluşunu duyurmanın eşiğindeyken çalışmaya başladık. Birinci adımlarından itibaren Haven’ın oyuncuları olumlu ve manalı formlarda bir ortaya getiren çağdaş bir çok oyunculu tecrübe yaratma vizyonundan ilham aldık. Bu türlü savlı bir projeyi gerçekleştirecek yaratıcı ve teknik uzmanlıklarından emindik. PlayStation için yeni, yepyeni bir IP geliştirme seyahatine yatırım yapmaktan heyecan duyduk.

Geçen yıl Haven ile yakın çalışma ayrıcalığına sahip olduk. Stüdyonun büyümesi ve ilerlemesinden etkilendik. Yani artık, neredeyse ortaklığımızı resmileştirmemizin yıl dönümünde, onları PlayStation ailesine resmi olarak davet etmek bilhassa heyecan verici. Haven Studios için geleceğin neler getireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Haven Studios tarafından gelen açıklamayı ise kurucusu ve CEO’su Jade Raymond yaptı. Tekrar PlayStation blog sayfasında yer alında yazıda şunlar söylendi:

Bir yıl evvel, küçük bir grup ve büyük maksatlarla Haven Studios’u kurmak için bir seyahate çıktık. Hedefimiz, her vakit yaratmak istediğimiz cinsten oyunları ve oynamayı özlediğimiz oyunları yapabileceğimiz bir stüdyo inşa etmekti!

Yetenekli, tutkulu grubumuz ve inanılmaz katkıları sayesinde kısa müddette inanılmaz bir ilerleme kaydettik. Haven’da yaratıcılığın kilidini açan nezaket, uyarlanabilirlik ve hamasete dayanan bir kültür oluşturduk. PlayStation için birinci yeni IP’miz, oyuncuları yıllarca eğlendirecek ve meşgul edecek. Özgürlük, heyecan ve oyun oynamaya odaklanan sistemli ve gelişen bir dünya inşa etme vizyonuyla bir AAA çok oyunculu tecrübesi sunma yolunda ilerliyoruz.

Bugün Haven takımı, PlayStation Studios ailesinin bir kesimi olarak seyahatimizin yeni bir kademesine başlıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Hermen, Connie Booth ve PlayStation’daki takımla çalışmak, meslek açısından değerli bir olay oldu. SIE, yaratıcı süreci ve gişe rekorları kıran bir AAA oyunu yapmak için gerekenleri hakikaten anlayan destekleyici bir ortaktır. Yiğit vizyonumuzu hayata geçirmemiz ve hayallerimizi gerçekleştirmemiz için bizi güçlendirdiler ve cesaretlendirdiler. Ortaklığımızı güçlendirmek için bu fırsattan daha fazla heyecan duyamazdık.

Bir SIE birinci taraf stüdyosu olarak, yıllardır oyuncular ve geliştiriciler olarak bize ilham veren oyunların yaratıcıları olan Guerrilla, Naughty Dog, Media Molecule ve Insomniac Games üzere stüdyolar dahil, dünyanın en ünlü geliştirme gruplarından kimileriyle işbirliği yapma fırsatına sahip olacağız. Bu birinci sınıf stüdyoların yanı sıra uzmanlıkları oyunculara daha da yeterli oyunlar sunmamızı sağlayacak harikulâde merkezi yaratıcı, teknoloji ve pazarlama takımlarından öğreneceğimiz için heyecanlıyız.

Haven takımımıza çok teşekkür ederiz. Mesleğimin en ödüllendirici yıllarından biri oldu. Oradaki oyuncular için daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Kuşaklar uzunluğu sürecek şahane bir macera olacağı kesin olan şeyin şimdi başındayız.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: