Anasayfa / Girişimcilik / SocialPeta, 2021 küresel taşınabilir bölüm tahlil raporunu yayınladı!

SocialPeta, 2021 küresel taşınabilir bölüm tahlil raporunu yayınladı!

Akıllı telefonların yaygınlaşması, çeşitli dalları etkilemeye devam ediyor. Bilhassa de artan taşınabilir oyuncu sayısı, pazardaki rekabetin kızışmasına neden oluyor. Bunun sonucunda taşınabilir uygulama şirketleri ise rakiplerinden geri kalmamak ismine pazarlamada yeni trendlere yönelmeye başladılar.

Bundan ötürü SocialPeta, hem taşınabilir oyunlar hem de öbür uygulamalar ismine küresel taşınabilir bölüm tahlil raporunu çıkardı. Şirket, raporunda taşınabilir kesimde kazanmak ismine yapmanız gerekenler, 2021 yılı taşınabilir reklamcılık istatistikleri, reklam trendleri ve ipuçları, pazar trend varsayımlarına yer verdi.

Taşınabilir oyunlardaki reklam veren sayısı düşüşte

Reklamlar, taşınabilir oyunların temel gelir kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 2021‘de ise bu gelirde kıymetli bir düşüş gözlemleniyor. 2021 yılında 190,000 taşınabilir reklam bulunuyor, bu da geçen yılına kıyasla yaklaşık yüzde 8.23 bir düşüşe denk geliyor. Düşüşün en büyük nedeni olarak ise pazar doygunluğu olarak görülüyor.

Android ve iOS uygulamaları kıyaslandığında, Android’in ortalama 435 reklam ile en üst sırada olduğu, iOS uygulamalarından yüzde 11.3 daha yüksek yüzdeye sahip olduğu görülmektedir. Ayrıyeten Android uygulamaları iOS uygulamalarından daha fazla reklam da almıştır.

Küresel taşınabilir uygulama reklamcıları, son periyotlarda toplumsal medya pazarlamasının ehemmiyetini epeyce düzgün anlamış durumda. Bu hususta reklamcılar tarafından en çok kullanılan toplumsal medya platformları ise Facebook ve Instagram olmuştur.

İki platform da reklam sayılarında epeyce yüksek artışlar yaşamış, Facebook yalnızca 2021 yılında 149 bin 600 reklama yer vermiştir. 2021 yılında 2020’ye kıyasla oyun reklamları sayısında büyük bir yavaşlama gerçekleştiği görülüyor. SocialPeta, 2020 yılında olan yüzde 44 büyümeye kıyasla, 2021 yılında büyümenin yalnızca yüzde 5 olduğunu gözlemlemektedir.

Reklamların ortalama yayın müddeti 2021’de %87.9 artarak 32.5 güne çıkmıştır. Reklam bilgileri incelendiğinde bunun sebebinin klasik malzemelerin pazarda daha tanınan olması olduğu görülmektedir. Casual oyunların 18 binden fazla reklam verene sahip olup en çok reklam veren içeren tıp olduğu görülmüştür.

Ayrıyeten RPG oyunlarının ise 6.6 milyon reklam ile en çok reklam verilen tıp olduğu görülmüştür. Daha fazlasını görmek için SocialPeta’nın fiyatsız yayınlamış olduğu 2021 küresel taşınabilir pazarlama tahliline şirketin sitesinden ulaşabilirsiniz.

Taşınabilir oyunlardaki reklam trendleri neler?

  • Ünlüler taşınabilir oyunların popülaritesini artırmaya yardımcı oluyor

Yeni kullanıcılara ulaşma yolunda yepyeni reklamlara kıyasla ünlülerle çalışmak daha verimli sonuçlar göstermektedir. Ünlülerin büyük fan kitleleri ve kitleye tesirleri, reklamı yapılan eserin tonuna uygun kaliteye sahip olmaları insanların oyunları indirmesine ve oynamasına tesir etmektedir.

  • Reklamlar, taşınabilir oyunlara kullanıcı bulmak için anahtar

Taşınabilir oyunlar için eksiksiz reklamlar yapmak çok da kolay değildir ama pazarda değerleri epey fazladır. Bu husus hakkında SocialPeta’nın kimi değerli partnerleri şunları söylemektedir.

Kullanıcı kapalılığı her zamankinden daha fazla değer kazanmıştır. SKAdNetwork sınırlamalarından ötürü reklamcıların reklam üretim ve optimizasyon kademelerine daha fazla ehemmiyet vermesi gerekmektedir. -Chartboost

Eserleri reklamları ile nasıl bağdaştırabilirsiniz? Hem daha fazla kullanıcıya ulaşıp hem de onların zevkine hitap edebilecek hoş reklamları nasıl üretebilirsiniz? Yaratıcı reklamcılıkta rekabeti geçebilmek için karşılıklandırılması gereken asıl sorular bunlardır. -Moonton

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: