Anasayfa / Girişimcilik / Skyrim Anniversary Edition ile modlar çalışmaz hale gelebilir!

Skyrim Anniversary Edition ile modlar çalışmaz hale gelebilir!

The Elder Scrolls V: Skyrim, 2011 yılında PC, PS3 ve Xbox 360 için piyasaya sürüldüğünden beri neredeyse her yeni yılda farklı bir versiyonuyla karşımıza çıktı. Skyrim VR ve Very Special Edition da dahil olmak üzere 6 farklı versiyonu bulunan imal, 11 Kasım 2021 tarihinde Skyrim Anniversary Edition ile karşımıza çıkacak.

Bethesda, mod yapımcılarını kızdırabilir

Bethesda tarafından geliştirilen ve birinci olarak 2011 yılında oyuncuların karşısına çıkan The Elder Scrolls V: Skyrim, ortadan geçen 10 yılın akabinde çabucak hemen bütün mevcut konsollar ve platformlar için yayınlandı. Son olarak 2018 yılında Amazon Alexa için dahi piyasaya sürülen Bethesda imali rol yapma oyunu, Kasım ayı içerisinde yesyeni bir sürümle daha oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Şİmdiye dek piyasaya çıkan bütün Skyrim sürümleri:

  • The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)
  • Skyrim – Legendary Edition (2013)
  • Skyrim – Special Edition (2016)
  • Skryim for Nintendo Switch (2017)
  • Skyrim VR (2017)
  • Skyrim: Very Special Edition (2018)
  • Skyrim Anniversary Edition (2021)

11 Kasım tarihinde piyasaya çıkacak olan Anniversary Edition, şu ana dek çıkmış olan Hearthfire, Dawnguard ve Dragonborn ek paketlerini içerecek. Bunun yanı sıra, Creation Club için tasarlanmış olan birçok mod da bu yeni sürümle oyunculara sunulacak. Ayrıyeten Bethesda tarafından geçtiğimiz günlerde oyunclara tanıtılan balıkçılık mekanikleri de oyunda yerini almış olacak.

Tüm bu olumlu özelliklerin yanında Anniversary Edition oyuncular tarafından iki farklı sebeple eleştiriliyor: Birincisi adeta sıfırdan piyasaya sürülen bir oyun üzere bir fiyat siyaseti güdülmesi… Hakikaten oyunun geçtiğimiz günlerde açıklanan fiyatı 50 dolar ve eski sürümlere sahip olan oyunculardan dahi yükseltme için 20 dolar talep ediliyor.

Bunun yanında oyuncuları korkutan bir öbür hususta oyunun mod desteği… Ortadan geçen 10 yıl boyunca binlerce farklı mod dizayncısı tarafından çeşitli modlarla desteklenen Skyrim, Anniversary Edition ile birlikte geriye dönük modlarda sorun yaratabilir. Bethesda tarafından yapılan açıklamaya nazaran oyun için geliştirilen birçok mod Skyrim Script Extender isimli yardımcı uygulamaya gereksinim duyacak. Bu da geçmişte yapılan birden fazla modun yeni sürümde çalışmaması manasına geliyor.

Bethesda’nın mod yapımcılarıyla ilgili önümüzdeki günlerde nasıl bir hal alacağı şimdiden merak konusu… Pekala sizler bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.