Anasayfa / Girişimcilik / Samsung, GeForce Now’a rakip oluyor!

Samsung, GeForce Now’a rakip oluyor!

Bulut oyun hizmeti, oyuncuların elindeki donanımla oynayamayacağı oyunlara platform üzerinden erişmesini sağlıyor. Birçok kişi, bulut oyun hizmetini oyun dünyasının geleceği olarak olarak görüyor. Oyun grafiklerinin gelişmesi ve boyutlarının büyümesi ile bu alana yönelim daha da artmış durumda. Son olarak Samsung‘dan gelen açıklamalar bu tezi doğrular nitelikte.

Yeni bulut oyun servisi Samsung Smart TV’de çalışacak

Samsung, oyun sevdalısı kullanıcıları için yeni bir hizmet sunuyor. Şirketin yakında çıkaracağı bulut oyun servisi, Linux tabanlı işletim sistemi olan Tizen tarafından desteklenen Samsung Smart TV‘lerde çalışacak. Samsung Geliştirme Konferansı 2021 (SDC21) açılış konuşmasında bu mevzu açıklandı.

Görsel Manzara Yazılımı Ar-Ge Kıdemli Lider Yardımcısı Yongjae Kim

Samsung’un Görsel İmaj Yazılımı Ar-Ge Kıdemli Lider Yardımcısı Yongjae Kim, “Samsung Akıllı TV’lerde oyun seçiminizi çeşitlendirmek için yeni bir bulut oyun platformu geliştiriyoruz” dedi. Yongjae Kim konuşmada mevzuyla ilgili rastgele bir detay vermedi. Platformun hangi oyunları destekleyeceği büyük merak konusu. Çıkış tarihi de muhakkak olmayan servisle ilgili detaylar önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Samsung, bulut oyun hizmeti denemesi birinci sefer olmuyor. Şirket 2012 yılında Samsung Smart TV’ler için Gaikai isimli bir oyun yayın firması ile çalıştı. O devir, Gaikai lideri fikrini değiştirerek rotayı öteki tarafa çevirdi. Firma, satılarak Sony‘nin oldu ve PlayStation Now‘a hizmet sağlamaya başladı.

Açılış konuşmasında Yongjae Kim, “Bu, yakında üst seviye donanım satın almadan oyunların keyfini çıkarabileceğiniz manasına geliyor” diye ekledi. Bu cümleler, bulut oyun hizmetinin oyun dünyasının geleceği olacağını kanıtlıyor.

Samsung’un bu adımıyla bulut oyun servislerindeki kıyasıya bir rekabetin içine dalmış oldu. Bu alanda Google Stadia, xCloud, PlayStation Now ve nispeten yeni çıkış yapan Amazon Luna üzere öbür hizmetler var. Birçok bireye nazaran GeForce Now şimdilik baskın bir platform olsa da şirketlerin yatırımları bu tablonun değişeceğini gösteriyor.

Sizce Samsung’un bulut oyun servisi fikri başarıyı yakalar mı? Bulut oyun servisleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşınız.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.