Anasayfa / Girişimcilik / Roblox’un başına bela olan YouTuber ile ilgili resmi karar çıktı!

Roblox’un başına bela olan YouTuber ile ilgili resmi karar çıktı!

Oyun dünyası ve Roblox, hayli uzun müddettir devam eden bir mahkeme ile çalkalanıyordu. Oyunun imalcisi tarafından Ruben Simon isimli YouTuber’a açılan ve homofobi, ırkçılık, taciz, tehdit ve benzeri birçok suçlamayla birlikte 1.6 milyon dolarlık tazminat talep edilen davada karar çıktı. Davalı Benjamin Robert Simon, davacı The Roblox Corporation’a toplamda 150 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Roblox dünyasını karıştıran YouTuber: Ruben Sim

Roblox Corporation, kısa ismiyle Sim (Ruben Sim) isimli YouTuber’ı, platformu terörize eden bir siber çeteye liderlik etmekle suçlayarak geçtiğimiz Kasım ayında dava açtı. Davanın başında toplamda 1.6 milyon dolarlık bir tazminat talep eden Roblox, YouTuber ile karşılıklı muahedeye vararak 150 bin dolarlık tazminata ikna oldu. Sim’in Roblox platformundaki seceresi ise kestirim edebileceğinizden bile daha kabarık…

Roblox, oynamasız büsbütün fiyatsız bir yapıya sahip olduğu için hesabınız yasaklandığında, yeni bir hesap açıp oyuna tekrar başlamanız epey kolay. Buna rağmen Roblox Corporation, az durumlarda kullanıcıların IP adreslerini kalıcı olarak sunuculardan banlayabiliyor.

Roblox’tan öteki kullanıcıları taciz etmesi, ırkçı ve homofobik telaffuzlar kullanması nedeniyle banlanan Sim isimli YouTuber, bu karara ziyadesiyle içerledi ve davranışlarını bir üst düzeye taşımaya karar verdi.

Roblox avukatlarının savına nazaran YouTuber, bu banın akabinde farklı hesaplarla kullanıcılara cinsel tacize varan bildiriler atmaya, profil fotoğrafına Adolf Hitler fotoğrafı ve gibisi rahatsız edici görseller yüklemeye ve tüm bu yaptıklarını YouTube platformunda paylaşmaya devam etti. O denli ki Sim, abartılı davranışlarına Roblox Geliştirici Konferansı’nı terörirst taarruz düzenlemekle tehdit etmeye kadar götürdü.

Tüm bu davranışları göz önüne alarak en son kararını veren mahkeme, 150 bin dolarlık maddi tazminatın yanı sıra, Sim’in daha evvel Roblox ile ilgili yüklediği bütün görüntüleri kaldırmasına ve bir daha hiçbir formda imal üzerine içerik üretmemesine hükmetti.

Pekala sizler yaşanan bu enteresan durumla ilgili neler düşünüyorsunuz? Sizce de verilen karar hakikat mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: