Anasayfa / Girişimcilik / Riot Games, ayrımcılık davasında 100 milyon dolar ödeyecek!

Riot Games, ayrımcılık davasında 100 milyon dolar ödeyecek!

Valorant ve League of Legends oyunlarıyla herkesin tanıdığı Riot Games bünyesinde binlerce çalışanı bulunduruyor. 2018 yılında hiç istemeyeceği biçimde cinsiyet ayrımcılığıyla gündeme gelen firma mahkemelik olmuştu. 2018 yılında görülen davanın akabinde Riot, geçmişin sorumluluğunu alması gerektiğini söyleyerek toplamda 100 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Riot Games, cinsiyet ayrımcılığı davasında cürmünü kabul etti

Riot, bugün yaptığı açıklamada daha evvel 1065 bayan çalışanı ve 1300 kontratlı bayan emekçiyi muhatap alan davada tazminat ödemeyi kabul etti. Firma hakkında yayılan cinsiyet ayrımcılığı ve taciz savlarına karşı, ihmal edilen çalışanların sorumluluğunun alınacağı ve tazminat ödeneceği vurgulandı. Riot Games’in ödeyeceği tazminat meblağı 80 milyon dolar olsa da 20 milyon dolara yakın mahkeme masrafları da hesaba katıldığında bu dava 100 milyon dolara mâl oluyor.

2018’de patlak veren krizde bayan çalışanların hoşluklarının derecelendirildiği bir e-posta zinciri ortaya çıkmıştı. Bayan çalışanları birer cinsel nesne haline getiren bu olayın patlak vermesinin akabinde kimi çalışanlara cinsel organ fotoğraflarının gönderildiği de ortaya çıkanlar ortasındaydı. Üç yıldır devam eden krizin akabinde Riot nihayet sorumluluk alıyor ve suçlamaları kabul ediyor.

Oyun bölümünde artan taciz olayları

Riot Games’ten evvel de oyun kesiminde taciz olaylarının hayli sık gündeme geldiğine şahit olduk. Bu olaylardan birinci akla geleni olağan ki Activision Blizzard oluyor. Geçtiğimiz haftalarda Activision Blizzard çalışanları, şirketin kurucusu ve CEO’su olan Bobby Kotick’i protesto etmişti. Şirkette yönetici durumunda çalışanların dahi katıldığı protestoya karşın Kotick, koltuğunu bırakmaya şu anda pek meyilli görünmüyor.

Bir öbür dev oyun stüdyosu Ubisoft’ta da taciz hadiselerinin gündeme geldiğini görmüştük. Oyun dalında son vakitlerde bu cins mide bulandırıcı olayların gündeme gelmesi bizi derinden üzüyor. İlerleyen haftalarda istenmeyecek biçimde gündeme gelen şirketlere ve isimlere ne olacağını birlikte göreceğiz.

Riot Games’e dönecek olursak, şirketin bu argümanları kabul edip tazminat ödemesini bir gelişme olarak sayabiliriz. Tekrar de 3 yıldır devam eden bu sürecin çalışanlara ne üzere ziyanlar verdiğini de unutmamak gerek. Sizce Riot’un tazminat ödemesi, sayfanın kapanması için kâfi mi?


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: