Anasayfa / Girişimcilik / PS5’in kırılması istikametinde birinci adım atılmış olabilir!

PS5’in kırılması istikametinde birinci adım atılmış olabilir!

Sony, her ne kadar uzunca bir mühlet jailbreak çalışamalarına birbiri arkasına yayınladığı sistem güncellemeleri ile direnmeye çalışsa da, geçtiğimiz günlerde PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro, 9.00 versiyonu ile bir sefer daha kırıldı. Konsolu bir sefer daha kırmayı başaran hack takımı, bulunan açığın PS5 için de çalışabileceğini tez ediyor.

PS5 çok yakında kırılabilir!

Bildiğiniz üzere konsollar her ne kadar geliştiriciler tarafından, rastgele bir halde dışarıdan müdahele edilememesi ve geliştirci dışında yazılım kurulup kullanılmaması için çabalansa da hackerlar için bu tedbirler uzun vadede işe yaramıyor. Şimdi geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen jenerasyon konsollar (PlayStation 5, Xbox Series X|S) dışında bugüne kadar üzerinde kopya oyun oynanmamış bir konsol şimdi icat edilmiş değil.

Geçtiğimiz yıllarda kırılan PlayStation 4 için Sony tarafından nizamlı olarak, konsola çabucak hemen hiçbir yenilik getirmeyen ve yalnızca açıkları kapatan güncellemeler yayınlanıyor. Buna rağmen SpecterDev isim hack kümesi, geçtiğimiz ay içerisinde yayınlanan PS4 9.00 versiyonunu da kırmayı başardı. Şu an için kırılamamış tek PS4 versiyonu olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan 9.03 versiyonu…

PS4 kullanıcıları bu haberlere zati alışık. Lakin son gelen bilgiler, PS4’ün 9.03 versiyonunu kırmak için çalışan hacker kümesinin bulduğu açığın, PS5 için de kullanılabileceği istikametinde. PS4 üzerinde çalışmalar yapan takımın üyelerinden Znullptr, buldukları kernek açığının PS5’i de etkileyeceğinden emin olduğunu, buna rağmen takımın önderinin şimdi PS5’i olmadığı için çalışmalara başlayamadığını belirtti.

Önümüzdeki günlerde hack kümesinin, bu açığın PS5’i kırıp kıramayacağını açıklaması bekleniyor. Pekala sizler neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: