Anasayfa / Girişimcilik / PS5 için beklenen DualSense özelliği sonunda geliyor!

PS5 için beklenen DualSense özelliği sonunda geliyor!

Sony’nin geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü PlayStation 5 ile tanıttığı ve klasik kontrolcülerde bir ihtilal yapmayı planlayan DualSense için yeni bir patent alındı. Buna nazaran ünlü Japon teknoloji şirketi Sony, yeni jenerasyon kablosuz kontrolcüsünü yeni yeteneklerle donatmayı planlıyor. İşte detaylar…

DualSense için oyun portföyü genişliyor

Sony’nin PlayStation 5’in duyurusuyla birlikte klasik denetimcisi DualShock’un de beşinci neslini getirmesi bekleniyordu. Buna rağmen Japon şirket, konsolda yaptığı yenilikleri kontrolcüye de yansıtarak DualSense isminde karar kıldı.

Oynadığınız oyundaki yerlerin ve yerin tesirini avuçlarınıza uygulanan şiddetle hissedebildiğiniz Haptic Feedback özelliği ve tetik tuşu olarak da isimlendirilen L2 – R2 tuşlarının baskı uygulayıp gevşemesini sağlayan Adaptive Trigger özelliği oyunculara farklı tecrübeler yaşattı. Buna rağmen bu yeni kuşak teknolojiyi destekleyen üretimlerin azlığı oyuncuları endişelendirdi.

Sony tarafından geçtiğimiz yılın Mart ayında alınan bir patent, bu sorunun çok yakında giderilmesine sebep olabilir. Buna nazaran PlayStation 5 ve DualSense için geliştirilebilecek olan bir yazılım güncellemesiyle, Haptic Feedback ve Adaptive Trigger dayanağı olmayan oyunlara da DualSense dayanağı getirilmesi mümkün olacak.

Bu yeni patent oyuncular için şu manaya geliyor: PS5 için özel güncelleme almayan üretimler ve başka AAA kalitesindeki oyunlar, rastgele bir güncelleme almaya gerek duymadan da DualSense dayanağına kavuşacak. Örneğin oyuncular, PlayStation 4 için piyasaya sürülen Far Cry 4’ü, PS5’in geri uyumluluk takviyesiyle oynarken bile tetik tuşlarının geri teptiğini ve ormanda yürürken yaprakların hışırtısını avuçlarında hissedebilecekler.

Son olarak bu yeni özelliğin PlayStation VR sanal gözlüklerini de desteklediğini belirtmek gerek. Özetle VR oyunları da bu sisteme dahil edilebilir. Pekala sizler bu yeni patent başvurusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: