Anasayfa / Girişimcilik / PS4 ve PS5’e yeni özellikler geldi!

PS4 ve PS5’e yeni özellikler geldi!

Sony, yeni özellikler ve kullanıcı arayüzü geliştirmeleriyle PS4 ve PS5 için sistem güncelleme betalarını yayınladı. Bu şu vakte kadar gelen ikinci PS5 sistem yazılımı beta sürümü oldu. Küme sohbeti, Game Base ve erişilebilirlik ayarları ortasında kişiselleştirmenin yeni yollarını sundu.

PS4 sistem yazılımı beta sürümü, topluluk tarafından talep edilen Açık Partiler özelliğiyle birlikte geldi. Bu özellik PS5 beta sürümünde de an prestiji ile mevcut durumda.

PS4 için SharePlay’i artık direkt başlatabiliyorsunuz

Yeni parti sohbet seçeneği ile hem açık hem de kapalı partilere sahip olabiliyorsunuz. Ek olarak kimin konuştuğunu belirlemeniz için görsel göstergeler sağlayan sesli sohbet raporlama özelliği de yer alıyor. SharePlay‘i artık direkt sesli sohbet kartından başlatabiliyorsunuz. Bu da evvel Share Screen‘i başlatmak zorunda olmadığınız manasına geliyor.

Sesli sohbetlerin ismi Partiler oldu

PS4′te bir partideki herkesin sesini başka ayrı ayarlama seçeneğine sahipsiniz. PS5‘te şu anda bu özellik esasen mevcut halde. Sony, PS5 tarafında da kimi temel geliştirmeler yaptı. Sesli sohbetleri artık partiler olarak isimlendirdi. Tüm arkadaşlarınızı denetim menüsündeki ‘Arkadaşlar’ kısmında görüntüleyebiliyorsunuz.

Direkt oyun içerisinde bir küme oluşturabiliyor ve buraya oyuncu eklemesi yapabiliyorsunuz. Denetim merkezinde artık grubunuzdaki birisi ekranını paylaştığında bir canlı yayın simgesi beliriyor. Buna ek olarak arkadaşlık isteklerini reddet butonuyla kolay bir formda iptal edebiliyorsunuz.

PS5‘e yeni UI özellikleri de geldi. Bunlar, oyun koleksiyonunuzu artık çeşide nazaran listeleme seçeneklerini içeriyor. Seçenekler düğmesiyle ‘Evde Tut’ öğesini seçerek seçtiğiniz oyunları ya da uygulamaları ana ekranınıza sabitleyebiliyorsunuz. Beta güncellemesi ana ekrandaki uygulamaların sayısını da 14‘e çıkardı.

Ekrandaki metni yüksek sesle okuyan ve konsolu çalıştırmak için kelamlı rehberlik sağlayan Ekran Okuyucu‘ya altı lisan daha dahil oldu. Beta güncellemesi son olarak kulaklıklar için mono ses takviyesi ekliyor. Artık açık olduğunu görebilmeniz için ayarlarda bir onay işareti ile sergileyebiliyorsunuz.

Sizler PS4 ve PS5 bünyesine gelen yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: