Anasayfa / Girişimcilik / PS4 emülator ile çalışır mı? PC’de PlayStation oyunları oynamak

PS4 emülator ile çalışır mı? PC’de PlayStation oyunları oynamak

Bir oyuncunun konsolu tercih etmesi için pek çok neden vardır. Denetimciyi seviyor olabilir, bütçesini sarsmıyor olabilir ya da yalnızca kanepesini seviyor olabilir. Bunların hepsi PC’de de yapılabilecek şeyler, lakin PlayStation’a çıkan özel oyunları PC’de oynamak olağan koşullarda mümkün değil. Birtakım oyunlar PC’ye gelse de birçok PS4 özel oyununu PC’de oynayamıyoruz. Pekala bu ihtimali zorlamanın bir yolu yok mu? Bir başka kapı olan PS4 emülator yazılımlarını bu içerikte anlattık.

PS4 emülator? PC’de oyun oynatır mı?

Emülator, siz PC’deyken PlayStation 4 kullanıyormuşsunuz üzere bir tecrübe yaşatan taklitçidir. Maksat platformu klonlayarak stabil bir formda size sunmaya çalışır. PlayStation 2 ya da 3 oyunlarını oynamak için emülator kullanılması yaygındır. Bilhassa eski konsollardaki oyunların PC’den oynanabilmesi için emülatorler yardımımıza koşuyor.

Husus PlayStation 4 olunca emulatorler pek becerili değil. Çünkü çok eski bir konsoldan bahsetmiyoruz. Hala güncelleme alan PlayStation 4, giriş düzeyi bir oyun bilgisayarının özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Bu yüzden PlayStation 4 oyunlarını PC’de oynatan güzel bir emulator kodlanabilmiş değil. Lakin dikkate paha bir yazılım var.

Orbital ile PC’de PlayStation 4 tecrübesi

Orbital ismindeki PS4 emulatoru, bu iş için en güzeli olsa da kendisi pek yeterli bir tecrübe sunamıyor. Çünkü PlayStation 4 hala emulatorlere sığabilen bir konsol değil. Şayet sizin istediğiniz yalnızca PlayStation arayüzünü incelemek ve 2D oyunlar oynamaksa Orbital bu isteğinizi yerine getirebilir.

Orbital’ın GitHub sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Bu sayfadan Orbital PS4 emulator yazılımını ZIP olarak indirebilirsiniz. Ayrıyeten kullanıma ait dökümanlar da sizi karşılıyor olacak. Hatırlatmalıyız ki bir emulatoru sağlıklı kullanabilmek için bilgisayarınızda sanallaştırmanın aktif olması gerekir. Şayet siz devre dışı bırakmadıysanız muhtemelen sanallaştırma açıktır. Şayet bununla ilgili bir sorun yaşıyorsanız BIOS’u denetim etseniz güzel olacak.

Orbital, güzel bir tecrübe için aşağıdaki sistem ihtiyaçlarını istiyor:

  • Sanallaştırma aktif 64 bit CPU
  • 12GB RAM
  • Windows 7 yahut üzeri işletim sistemi (64 bit)
  • Vulkan 1.0 dayanaklı GPU

Gelecekte Orbital üzere PS4 emulator yazılımları daha stabil bir hal alacaktır. Lakin şu an için AAA oyun oynamak üzere bir durum mümkün görünmüyor.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.