Anasayfa / Girişimcilik / PlayStation yaratıcısından Metaverse hakkında şaşırtan açıklama!

PlayStation yaratıcısından Metaverse hakkında şaşırtan açıklama!

Sony ve PlayStation denince akla gelen birinci isimlerden biri olan Ken Kutaragi, PlayStation 4’ün piyasaya sürülmesinden kısa bir müddet evvel Sony’deki misyonundan resmen istifa etmişti. O periyottan beri oyun ve teknoloji piyasasında çok da faal bir rol almadan danışmanlık hizmeti veren Kutaragi, son devirlerin en tanınan mevzularından biri olan Metaverse hakkında bir açıklama yaptı ve sanal gerçekliği bu basamakta epeyce anlamsız bulduğunu itiraf etti.

Ken Kutaragi, Metaverse’e sıcak bakmıyor

1950 doğumlu Ken Kutaragi, hayli uzunca bir süreliği Sony Interactive Entertainment’ın liderliğini ve CEO’luk misyonunu üstlendi. ‘PlayStation’ın Babası’ olarak da nitelendirilen Kutaragi, ortalarında birinci PlayStation, PS2, PSP ve PlayStation 3‘ün de bulunduğu birçok konsolun üretim kademesinde şahsen vazife aldı. Çok fazla bilinmiyor olsa da Kutaragi, tıpkı vakitte Nintendo’nun ünlü konsolu SNES’in ses işleyicisinin de tasarımcısıydı.

Kutaragi, her ne kadar uzunca bir müddettir teknoloji dünyasında faal olarak rol almasa da çeşitli firmalara danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürüyor. Son olarak Bloomberg ile bir röportaj gerçekleştiren Kutaragi, gerçek dünyada kalmanın değerli olduğunu ve Metaverse üzere her şeyi yarı-gerçek yapmak üzerine yapmak üzerine kurgulanmış bir şeyin hedefini algılayamadığını söyledi.

Kutaragi, insanların gerçek benlikleri yerine afilli bir avatar olmayı tercih etmelerini garipsediğini ve bunun anonim iletilerin gönderildiği bir web sitesinde bulunmaktan pek de bir farkı olmadığını tez etti. Son olarak PSVR2 ve Quest 2 gibisi sanal gerçeklik setleri üzerine de konuşan Kutaragi, bu cins donanımların insanları gerçek dünyadan izole ettiğini ve bunu da kabul etmediğini açıkladı. PlayStation’ın babası, VR gözlükleri tek sözle ‘sıkıcı’ bulduğunu açıkladı.

Pekala sizler Kutaragi’nin açıklamalarıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: