Anasayfa / Girişimcilik / PlayStation VR 2’nin özellikleri rakiplerine nazaran kâfi mi?

PlayStation VR 2’nin özellikleri rakiplerine nazaran kâfi mi?

5 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirilen CES 2022 sunumunda resmen duyurulan ve Sony’nin PlayStation 5 kullanıcılarına özel olarak piyasaya sürülecek olan PlayStation VR 2 ile ilgili sis bulutu şimdi dağılmış değil. Şu ana dek yalnızca bir grup donanım özellikleri ve bilgiler paylaşılan sanal gerçeklik gözlüğü ile ilgili bildiklerimizi, rakipleriyle karşılaştırmaya çalışacağız.

PSVR 2 devrimsel yeniliklerle geliyor

Her ne kadar Sony, CES 2022 lansmanında PlayStation VR 2‘yi gösterme ve teknik özelliklerine dair ayrıntılarını paylaşma konusunda biraz ketum davransa da başka sanal gerçeklik gözlüklerinde bulamayacağınız farklılıkları duyurdu. Buna nazaran Sony, PlayStation VR 2’de göz takip sistemini getiriyor. Bu güne kadar piyasaya çıkan hiçbir ana akım sanal gerçeklik gözlüğünde yer almayan bu özelliği, PlayStation Sense ismi verilen farklı bir özellik takip ediyor.

PlayStation Sense, tıpkı DualSense kontrolcüsünde olduğu üzere oyunda girdiğiniz ortama, üzerine bastığınız tabana yahut başınızın üstünden geçen mermilere kadar her şeyi sanal gerçeklik gözlük seti üzerinde yer alan motorlar aracılığıyla hissetmenizi sağlayacak. Elbette tüm bunlar PSVR 2’yi rakiplerinden ayıran ve Sony’ye özel olan yenilikler…

Piyasadaki rakipleriyle kapışabilecek mi?

Öncelikle PSVR 2’nin muadili PlayStation VR’dan teknik tüm açılardan üstün olduğunu belirtmemiz gerek. Bu manada PSVR 2’nin karşılaştırılabileceği, piyasadaki en güçlü rakibi HTC Vive Pro 2 olacak.

An prestijiyle piyasadaki en üst seviye kullanıcı odaklı sanal gerçeklik gözlüğü olan HTC Vive Pro 2, 2448 X 2448 çözünürlükle ve sabit 120 Hz ekran tazeleme süratiyle, daha şimdiden PSVR 2’yi geride bırakmayı başarıyor. Sony, yeni sanal gerçeklik gözlüğünde HDR dayanağıyla 2000 x 2000 çözünürlüğü 90/120 Hz‘de sunabilecek. Oyunun grafik yoğunluğuna nazaran ekran tazeleme suratının 90 Hz’ye düşebilmesi burada Sony cephesine bir eksi yazıyor.

Sony’nin yeni kuşak sanal gerçeklik gözlüğünde HTC Vive Pro 2’den geri kaldığı bir öbür öge da görüş açısı oluyor… Rakibi 120 derecelik bir görüş açısı sunabilirken, PSVR 2’de bu sayı 110 dereceye denk geliyor. Her ne kadar selefinden 10 derecelik bir ilerleme kaydetmiş ve göz takibiyle bu eksikliği giderecek olsa da sayıları çok fazla önemseyen bir kitle için bu da oyuncular gözünde bir olumsuzluk olarak yansıyabilir.

Gelelim PlayStation VR 2 ile ilgili şu ana dek en büyük muammaya… Sony cephesinden yeni jenerasyon sanal gerçeklik gözlüğünün geri uyumluluğa sahip olup olmayacağı ile ilgili bir açıklama gelmedi. Aslında sanal gerçeklik üzerine tasarlanan oyunların azlığı piyasanın bir gerçeğiyken, PSVR 2’nin PS4 için piyasaya çıkan tüm VR oyunlarını bir kenara itmesi epeyce makûs bir karar olacaktır. Bu manada geriye uyumluluk konusunda yakın vakitte bir açıklama yapılması bekleniyor.

Tüm bu doneleri bir ortaya getirirsek Sony cephesinden önümüzdeki süreçte gelecek olan bilgiler epeyce değer arz ediyor. Fakat şu ana dek bildiklerimiz dahi PSVR 2’nin PS5 kullanıcılarına yeni bir tecrübenin kapısına açacak olduğu tarafında.

Pekala sizler PSVR 2 ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.