Anasayfa / Girişimcilik / PlayStation 5 ve Xbox Series X savaşı ne durumda?

PlayStation 5 ve Xbox Series X savaşı ne durumda?

2020 yılının sonunda Sony ve Microsoft, PlayStation 5 ve Xbox Series oyun konsollarını tanıtarak yeni jenerasyon rekabeti başlatmıştı. Bu iki ezeli rakip, stok meseleleri üzere krizlerle çaba ediyor olsa da iki marka da kısmen alıcılarıyla buluşabildi. İki tarafta da etkileyici yenilikler kelam konusu ve iş tercih yapmaya gelince yalnızca bir seçeneğimiz oluyor. Hala sıcak formda devam eden konsol savaşının 2022 Ocak’ta nasıl devam ettiğiyle ilgili tahlil yayınlandı.

Yılın ocak ayı, en çok konsol satılan ay olarak bilinir. Geçen yıl olduğu üzere bu yıl da konsol satışlarında yeni jenerasyonun rüzgarı esiyor. Yılın en çok konsol satan vaktinde PlayStation’ın mı, yoksa Xbox’ın mı başkan olduğunu açıkladık.

ABD’deki Ocak satışlarında PlayStation 5 galip

Yayınlanan tahlile nazaran yılın en çok konsol satılan ayında kazanan PlayStation 5 oldu. Tahlilde PlayStation 5; hem satış sayısıyla, hem de yapılan ciroyla rakiplerini geride bırakıyor. PS5’in akabinde ise Xbox Series X geliyor ve onu ise Xbox Series S takip etmekte. Üç konsol da satış sayılarıyla tüm vakitlerin en çok konsol satılan ikinci ocak ayını oluşturdu. Geçen ayı, 2021 Ocak ile kıyasladığımızda satışlarda yüzde 22 artış görülüyor.

PlayStation 5

Bu etkileyici sayılara en yakını 2009 yılında görülmüştü. Ocak 2009’da tüm vakitlerin en çok konsol satılan devri yaşandı. O periyotta PlayStation 3, Xbox 360 ve Nintendo Wii konsolları cirit atıyordu. Tedarik meselelerine karşın konsol satışlarının tekrar yükselmiş olması, Sony ve Microsoft için düzgün haber.

Yapılan tahlilde el konsolları birinci 3’e kart sokamasa da son vakitlerde etkileyici satış başarısı sergiliyorlar. Bilhassa de Nintendo Switch, aslen evvelki jenerasyona ilişkin olmasına karşın satış sayısıyla herkesi etkiledi. Nintendo Switch’in OLED ekranla revize edilmiş modeli ve Steam Deck de ilerleyen aylarda konsol savaşına katılacak.

Siz hangi oyun konsolunu tercih ediyorsunuz?


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: