Anasayfa / Girişimcilik / PlayStation 5 satış sayıları açıklandı

PlayStation 5 satış sayıları açıklandı

PlayStation 5 yaklaşık 11 ay evvel kullanıcıların beğenisine sunulmak için piyasaya sürüldü. Tanıtıldığı tarihin üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine karşın hala hudutlu sayıda bulunuyor.

Oyun konsollarının vazgeçilmezi olan Playstation 5 için satış sayıları belirli oldu. Geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla yükselişe geçen Sony, PS Plus abonesinde de artış kaydetti.

PlayStation 5, üçüncü çeyrekte de yükselişe geçti

Sony, 2021 yılı üçüncü çeyreğinde 3,3 milyon adet PlayStation 5 konsolu sattı. Böylece tanıtıldığı birinci günden bugüne kadar 21,2 milyon adet PS5 satılmış oldu.

Bir evvelki jenerasyon ortasında yer alan PlayStation 4 oyun konsolunun; bir evvelki yılın tıpkı çeyreğinde 1,5 milyona kıyasla 200 bin satış adediyle bu çeyrekte gerilediğini görüyoruz.

Sony açıkladığı yarar raporunda, bir yıl evvel üçüncü çeyrekte 81,8 milyon adet satan; PS5 ve PS4 oyunlarını da bu yılın birebir çeyreğinde 76,4 milyon adet sattığını belirtti. Çeyrekteki donanım satışları, bir yıl evvelki 365 milyon dolara kıyasla 1.41 milyar dolara yükseldi. Oyun yazılımı satışları, ise bir yıl evvelki 2,91 milyar dolara nazaran 3,02 milyar dolara ulaştı.

Sony, bir yıl evvel 45,9 milyon olan PlayStation Plus abonesinin; şu anda 47,2 milyon PlayStation Plus abonesine ulaştığını açıkladı. PlayStation Network ise bir yıl evvelki aylık 108 milyon faal kullanıcıdan 4 milyon gerileyerek aylık 104 milyon faal kullanıcıya düştü.

PS4 ve PS5 için en yüksek oyun satışlarına gelince, son jenerasyonun en çok satanı 19,5 milyon satış adediyle God of War oldu. Ayrıyeten Horizon: Zero Dawn 10 milyon satarken Marvel’s Spider-Man 13,2 milyon sattı. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ise 6.5 milyon satış adedine ulaştı.

Genel olarak, Sony’nin oyun ve ağ hizmetleri satışları bir yıl öncesine nazaran yüzde 27 arttı. İşletme geliri kısmen PS5 fiyatları konsolların üretim maliyetlerinden daha düşük olması nedeniyle düştü.

Siz bu


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: