Anasayfa / Girişimcilik / PlayStation 3 oyunlarını PC’de oynamak isteyenlere müjde!

PlayStation 3 oyunlarını PC’de oynamak isteyenlere müjde!

PlayStation 3 oldukça eski bir konsol olsa da çok kaliteli oyunlara sahip. Bugünlerde ikinci el bir PlayStation 3 satın almak 1000 TL’yi buluyorken, eski oyunları oynamanın en ekonomik yolu emülatörler oluyordu. Emülatörlerin tabiatı gereği oyuncuların aklına takılan problemlerden tahminen de en değerlisi çözüldü.

PlayStation 3 epey geniş bir kütüphaneye sahip, bu yüzden emülatörlerin her oyunu desteklemesi uzak bir tarihte mümkün olabilirdi. Nihayet 10 yılın akabinde bir emülatör, tüm PS3 oyunlarını çalıştırabiliyor.

RPCS3 emülatörü, artık tüm PlayStation 3 oyunlarını destekliyor

PlayStation oyunları ortasında PC’ye gelmeyen çok kaliteli imaller var. Bilhassa de Sony’nin PlayStation Exclusive oyunları, sırf PS üzerinde oynanabiliyor. 2011 yılında çıkan RPCS3 emülatörü ile PS3 oyunlarını PC üzerinde oynamak mümkün olmuştu. Vakitle gelişen emülatör, yıldan yıla bünyesine değerli sayıda oyun eklemişti. Nihayet desteklenen oyun oranı yüzde 100’e ulaştı. Geliştirici takım bu haberi, paylaştıkları bir tweet ile verdi:

RPCS3’ün artık ‘Açılmıyor’ durumunda toplam SIFIR oyunu olduğunu duyurmaktan memnunluk duyuyoruz!
Bu, bilinen tüm oyunların ve uygulamaların, oyunların açılmasını engelleyen daima gerileme olmadan en azından yüklenebildiği manasına gelir.
‘Sadece yükleniyor’ durumundaki oyun sayısını da sıfırlamak için sabırsızlanıyoruz.

Geliştirici grubun bildirisi

Elbette her PS3 oyununu sıfır yanlışla PC’de oynamak mümkün değil. Şu an tüm oyunların yüzde 63’ü sıkıntısız olarak oynanabiliyor, göze çarpan meseleleri olan oyunların oranı ise yüzde 30. Buna karşın 2006 yılında çıkmış bir konsoldaki oyunları PC üzerinde oynayabilmek büyük nimet.

PlayStation 3 ömrünü hala zorluyor

PlayStation 4 çıktıktan sonra bile bu konsola takviye verilse de 2013’ten sonra PS3’te mükemmellerin yaratıldığını görmedik. Bunun öncesinde The Last of Us üzere kaliteli imaller PlayStation 3’e gelmişti. Oyun kütüphanesi geniş ve genel olarak kaliteli olan konsolun oyunlarını PS4 ya da PS5’te oynamak mümkün değil.

Siz tekrar de eski oyunları tekrar oynamak istiyorsanız RCPS3 emülatörü ile bahtınızı deneyebilirsiniz. Şu an açılmayan oyun olmasa da hala problemler yaşatabilen oyunlar var. Muhtemelen hiçbir vakit tüm oyunlar meselesiz olmayacak. Siz tekrar de talihinizi denemek isterseniz emülatörün indirme sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.