Anasayfa / Girişimcilik / Pazarlama Yönetimi ve Pazar Analizi Nasıl Yapılır

Pazarlama Yönetimi ve Pazar Analizi Nasıl Yapılır

Pazarlama Yönetimi ve Pazar Analizi Nasıl Yapılır

Pazar analizi yapmak üretmeyi düşündüğünüz ürünün satılabilir bir ürün olup olmadığını araştırmak için ilk yapmanız gereken işlerden birisidir. Eğer bu ürüne herhangi bir talep yoksa veya piyasada bu ürüne ihtiyaç duyulmuyorsa o zaman bunu fikir aşamasında bırakmak daha iyidir. Bunu anlamanın bazı yolları vardır.

Ürününüz piyasadaki bir ihtiyacı gidermeye mi yoksa henüz var olmayan bir ihtiyacın yaratılmasına mı yöneliktir?

Ürününüz için pazar analizi yaptınız mı? Potansiyel müşterileri tanımlayabiliyor musunuz?

Ürününüz daha önce moda olmuş gelip geçici bir ihtiyacın giderilmesine yönelik midir yoksa henüz modası geçmemiş ve modası geçmeden de size yeterli miktarda para kazandıracak nitelikte midir?

Rakipleri İnceleyin

Ürününüz piyasadaki potansiyel rakiplerinizin benzer ürünlerinden farklı bir alternatif sunabilecek midir ve pazardaki mevcut ürünlerden üstün özellikleri var mıdır?

Ürünle ilgili yerel ölçekte, ulusal ölçekte ve hatta uluslararası ölçekte piyasada nasıl bir rekabet ortamı vardır ve potansiyel rakipleriniz kimler olacaktır?

Ürününüz genel sağlık koşullarına ve bu konudaki mevcut tüm yasal düzenlemelere uygun bir ürün müdür? Üretime başlamak için veya ürünün satışı esnasında bu konuda yasal sorunlarla veya engellerle karşılaşma olasılığı nedir? Bu konu çok önemlidir. Bu nedenle özellikle bu konu ile ilgili olarak geçerli yasal mevzuat konusunda profesyonel bir uzmandan bilgi almanızda fayda vardır.

Üretmeyi düşündüğünüz ürün veya sunacağınız hizmetle ilgili olarak yapacağınız piyasa araştırması sonuçları, yukarıda yer alan soruların çok büyük bir kısmının yanıtlarını bulmanızı sağlayacak ve kuracağınız işle ilgili başarı şansınızı artıracaktır.

Piyasa Araştırması Yapmanın Basit Yolları

Piyasa araştırması teknikleri çok basit olabileceği gibi çok karmaşık da olabilir.

Gayrı resmi bir şekilde çevrenizdeki arkadaşlarınızın, tanıdıklarınızın ve iş arkadaşlarınızın fikirlerini alabilirsiniz. Herkes ek iş yapmak ama bunu kolay bir şekilde yorulmadan yapmak ister. Pazarlama teknikleri ve pazarlama stratejileri gibi terimleri ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Yazımızın devamındaki pazar araştırması örneği ve pazarlama eğitimi konusundaki soruları kendinize sorarak, kendinize ait marka yaratmanın ilk adımını atabilirsiniz.

Mümkün olduğu kadar çok insana ulaşıp, üretmeyi düşündüğünüz ürünü satın almak isteyip istemeyeceklerini sorabilirsiniz?

Başka bir firma tarafından halihazırda satılmakta olan benzer bir ürünün kullanıcılarına söz konusu ürünle ilgili neler düşündüklerini ve bu ürünün hangi açılardan kendilerini tatmin etmediğini sorabilirsiniz.

Pazar Araştırmanız Ürününüze Yönelik Olmalı

Ürününüzü veya sunacağınız hizmeti çevrenizdeki belirli bir gruba test ettirebilir ve ne düşündüklerine ilişkin bilgi alabilirsiniz.

Piyasadaki rakip firmaların faaliyetlerine ilişkin bilgi edinebilir ve onların yaptıkları tüm aktiviteleri inceleyebilirsiniz. Belki çeşitli ortaklıklar ile girişim pazarlama aşamasına geçebilir ve işlerinizi büyütebilirsiniz. Bu durumda pazarlama danışmanlığı firmaları verdikleri pazar araştırması tekniklerinde; ortak olarak seçilecek kişi yada kurumların iki farklı donanımdan birine sahip olması gerektiğinden bahsederler. Bunlardan ortaya konulacak olan ilk seçenek paradır. Eğer güzel bir fikriniz var fakat paranız yoksa işleri hızlandırmak adına ortak arayışına girebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise tecrübedir. Paranız var fakat gireceğiniz alanda tecrübeniz yoksa ve bu alanda bir açık olduğunu düşünüyorsanız tecrübesi olan bir ortak arayışına girmek mantıksız olmayacaktır.

Ürününüzün dahil olacağı sektörle ve sektördeki fırsatlar ile sektörde yaşanan sıkıntılar konusunda detaylı bir araştırma yapabilirsiniz?

Ürününüzle ilgili bir piyasa araştırması yapması için bu konuda uzmanlaşmış bir firmayla anlaşabilir ve araştırmayı onların yapmasını ve size bir rapor halinde sonuçları sunmasını sağlayabilirsiniz.

Piyasa araştırmasını imkanlarınızın elverdiği ölçüde en iyi şekilde yapmak veya yaptırmak son derece önemlidir. Bunun başlıca sebebi ekonomik olmayacak veya satamayacağınız bir ürünü üretmekle veya satmakla ilgili yapacağınız girişimlerle ilgili çok fazla para harcamadan ve zarar etmeden önce bunun farkına varmanızı sağlaması ve sizi büyük bir hata yapmaktan alıkoymasıdır. Bu aşamayı es geçip üretim tesisini kurduktan veya iş yerini açtıktan sonra ürününüzün satılmadığını görmek sizin için hoş bir durum değildir. Bu aşamada mümkün olduğu kadar çok bilgiye ulaşmak, potansiyel müşterilerinizi ve ürünle ilgili piyasa şartlarını çok daha sağlıklı bir şekilde tespit etmenizi ve anlamanızı sağlayacaktır.


İlginizi Çekebilir

Sevilen oyun imalcisi, Blizzard ile birleşti!

Oyun dalında birtakım isimler hiç unutulmaz. O denli firmalar var ki onların bir iş üzerinde çalıştığını duyduğumuzda bile heyecanlanıyoruz ...

1 Yorum

  1. Promosyon Çanta İmalatı

    Her sektörde olduğu gibi promosyon çanta sektöründe de çok önemli ve uygulanabilir yöntemler belirtmişsiniz. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: