Anasayfa / Girişimcilik / Oyun şirketleri para bastı: EA 2021’de ne kadar kazandı!

Oyun şirketleri para bastı: EA 2021’de ne kadar kazandı!

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı tesiri altına alan pandemi, karantinalar ve yasaklar ile birlikte milyonları ve hatta tahminen milyarları bilgisayar, telefon ve oyun konsolları ile baş başa bıraktı. Virüsten etkilenen ve konutta kalmak zorunda kalan beşerler vakitlerini varsa hobileri ile geçirirken, hobileri kısıtlı olan yahut karantina sürecinde uygulayamayacak olanlar akıllı eserler ile aylarını geçirdi. Bu durum da teknoloji şirketlerine, en çok da oyun şirketlerine yaradı.

Dünyanın en büyük oyun üretimci ve dağıtım şirketlerinden biri olan EA Games, 2021 yılı üçüncü çeyrek bilgilerini açıkladı. FIFA, Battlefield, Madden, Apex Legends ve daha birçok oyunu bünyesinde barındıran şirket, elde ettiği gelirler ile ağızları açık bıraktı.

EA Games, üçüncü çeyrekte gelirleri arttır

Dün mali raporunu açıklayan ve üçüncü çeyrekteki gelirlerini belgeleyen EA Games, evvelki periyotlara nazaran çok daha başarılı bir üç ay geçirdi. Şirketin üçüncü çeyrekte gelirleri yüzde 7 düzeyinde arttı. Bu da gelirin 1,79 milyar dolara tekabül ettiğini gösteriyor. Ayrıyeten şirketin net rezervasyonları tıpkı oranda yükseldi. Yüzde 7’lik bir artışın gözlemlendiği net rezervasyon, şirketin periyot içerisinde dijital yahut fizikî olarak satılan eser ve hizmetlerinin net fiyat olarak tanımlanması denebilir. Bu yükseliş ile EA Games, 2,58 milyar dolar net rezervasyona sahip oldu.

Bilhassa Apex Legends, FIFA ve Madden cephesindeki istikrarlı büyümenin EA’ya büyük paralar kazandırdığı raporlarla doğrulanırken, Battlefield 2012’den beklenen dönüşü alamadıkları da netleşmiş oldu. Gerçekten şirket yetkilileri kendi ağızlarından bu oyunun hayal kırıklığı yaşattığını itiraf etti ve bu yıl EA’ya zorluk yaşattığını söyledi. EA Games CEO’su Andrew Wilson, “Battlefield 2042’nin piyasaya sürülmesi beklentileri karşılamadığı için üçüncü çeyrekte bir zorluk yaşadık.” kelamlarını lisana getirdi.

Pekala sizler bu yıl EA Games’in piyasaya sürdüğü oyunlardan ne derece şad kaldınız? Şirket, çıkardığı oyunlar ile oyuncuların taleplerini karşılayabildi mi? Yorumlarda belirtebilirsiniz…


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: