Anasayfa / Girişimcilik / Oyun konsollarının yazılımını kıran hackera rekor ceza!

Oyun konsollarının yazılımını kıran hackera rekor ceza!

Global çip krizi, pandemi ve ülkemiz özelinde artan döviz kuru nedeni ile oyun dalında fiyatlar adeta tavan yaptı. Durum bu türlü olunca dünyanın dört bir yanında korsana olan ilgi de daha evvel hiç olmadığı kadar arttı. Kısa bir müddet evvel bu husus ile ilgili bir gelişme yaşandı. Oyun konsollarının yazılımlarını kırarak fiyatsız oyun oynattığı tespit edilen bir hackera milyonlarca dolarlık ceza verildi.

Nintendo Switch yazılımını kıran hackera milyonlarca dolarlık ceza

Bilindiği üzere Nintendo Switch başta olmak üzere çeşitli oyun konsolların yazılımını kıran ve korsan oyun oynanmasına imkan sağlayan Team Xecuter hacker kümesi, 2020 yılında çökertildi. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde kümenin üyelerinden Gary Bowser’ın 40 ay mahpus cezasına çarptırıldığı duyuruldu. Doğal kelam konusu hacker için asıl şok mahpus değil para cezasıydı diyebiliriz.

Nintendo Switch hackerının kaldığı daire

Gary Bowser’ın Aralık 2021’de sonuçlanan sivil davada Nintendo’ya 10 milyon dolar tazminat ödemesine hükmedilmişti. Hackerın kısa bir mühlet evvel öteki bir davada şirkete 4.5 milyon dolar daha ödemeyi kabul ettiği ortaya çıktı.

Ortaya çıkan bilgilere nazaran Gary Bowser’ın bünyesinde bulunduğu Team Xecuter, konsollarda korsan oyun oynanmasına imkan sağlayan aygıtları geliştirmesi ve satması nedeni ile Nintendo’nun 65 milyon doların üzerinde ziyan etmesine neden oldu. Bunun dışında FBI ve çeşitli güvenlik güçleri tarafından hackerın cürüm ortaklarını yakalamak için çalışmaların sürdüğünü belirtelim.

Nintendo Switch hackerının kaldığı daire

Şu an için Team Xecuter tertibinin Nintendo’ya net ziyanı bilinmiyor. Lakin ilerleyen devirlerde daha fazla ayrıntının ortaya çıkmasını bekliyoruz. Son olarak yapılan araştırmalar sonucunda Dominik Cumhuriyeti’nde küçük bir dairede kaldığı tespit edilen Gary Bowser’ın cezayı nasıl ödeyeceği ise şimdi bilinmiyor.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Gary Bowser ve takımının Nintendo’ya ettirdiği toplam ziyan ne kadardır? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: