Anasayfa / Girişimcilik / Oyun dünyasının efsanesi: Masayuki Uemura, hayatını kaybetti!

Oyun dünyasının efsanesi: Masayuki Uemura, hayatını kaybetti!

1971 ve 2004 yılları ortasında ünlü Japon şirket Nintendo’da çalışan ve hem SNES hem de NES’in yaratıcısı olarak bilinen Masayuki Uemura, 78 yaşında hayata gözlerini yumdu. Tahminen NES denince aklınızda canlanmayabilir fakat kendisi, ülkemizde Atari olarak da bilinen Nintendo Entertainment System’in baş mimarlarından biri olarak da biliniyordu.

Uemura, görüntü oyun dünyasının duayenlerindendi

Oyun dünyasının en efsane isimlerinden biri olarak anılan Masayuki Uemura, 1943 yılında dünyaya geldi ve üniversiteden mezun olduktan sonra Sharp Corporation‘da çalışmaya başladı. O periyot Uemura, şirket için güneş ışığı paneli satma vazifesini üstlenmişti.

Daha sonra ülkemizde Atari tabancası olarak da bilinen ‘Ray Gun‘ isimli silaha da ilham veren ‘photocell’ isimli teknolojiyi Nintendo da dahil olmak üzere birçok teknoloji devine sattı. 1981 yılında Nintendo’dan bir iş teklifi alan Uemura’dan insanların konutlarında de atari salonlarında olduğu üzere oyun oynamasını sağlayacak bir konsol geliştirmesi istendi.

Periyodun efsanevi oyunlarından Donkey Kong’u da oynatabilecek olan bir konsol hazırlığına başlayan Uemura, evvel 1983 yılında ülkemizde Atari olarak da bilinen Nintendo Entertainment System’ı, daha sonra da 1991 yılında bu konsolun çok gelişmiş versiyonu olan Harika Nintendo Entertainment System’i takımıyla birlikte tasarladı.

2004 yılında Nintendo’dan affını isteyerek emekli olan ve Araştırma ve Mühendislik Departmanı için danışmanlık yapmaya devam eden Uemura, son olarak 2020 yılının Şubat ayında Ulusal Görüntü Oyun Müzesi’nin açılışında, İngiltere’de bir konuşma yapmıştı. Nintendo’nun ve oyun dünyasının efsane ismi, 78 yaşında ortamızdan ayrıldı.

Pekala sizler Masayuki Uemura hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: