Anasayfa / Girişimcilik / Netflix oyun işini büyütüyor: İşte dev satın alım!

Netflix oyun işini büyütüyor: İşte dev satın alım!

Yayın platformu Netflix, geçtiğimiz yaz devrinde görüntü oyun alanına gireceğini duyurmuş ve bu kapsamda Netflix Games hizmetini başlatmıştı. Şirket, oyun portföyünü geliştirmek için Stranger Things: Puzzle Tales geliştiricisi olan Next Games’i satın aldı.

Yayın devi, Finlandiya merkezli Next Games’i yaklaşık 72 milyon dolar pahasında bir mutabakatla bünyesine katacağını duyurdu. 2013 yılında kurulan Next Games, taşınabilir oyun alanında çalışıyor ve en çok Netflix’in Stranger Things dizisine dayalı bir oyun olan “Stranger Things: Puzzle Tales” ile biliniyor.

Netflix, Next Games’i rekor fiyata bünyesine kattı

Next Games, Netflix oyun kümesi içindeki diğer bir taşınabilir oyun stüdyosu olan Oxenfree isimli üretimin geliştiricisi Night School Studio’ya katılacak. Hatırlayacağını üzere Netflix, Night School’u Eylül ayında satın almıştı.

Games for Netflix’in Lider Yardımcısı Michael Verdu satın alımla ilgili şu sözleri kullandı:

“Next Games’in tecrübeli bir idare takımı, cümbüş serilerine dayalı taşınabilir oyunlarda güçlü bir mesleği ve operasyonel yetenekleri var. Next Games’in çekirdek stüdyo olarak Netflix’e katılmasından ve oyun stüdyosu yeteneklerimizi genişletmesinden heyecan duyuyoruz. Oyunlara daha yeni başlamış olsak da, Next Games ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki üyelerimizi mutlu edecek birinci sınıf bir oyun portföyü oluşturabileceğimizden eminim.”

Netflix, mevcut abonelik fırsatlarına eklenecek taşınabilir oyunlara odaklanarak, görüntü oyunlarına yönelimini geçen yaz açıkladı. Birinci oyun listesi, iki Stranger Things temalı imal da dahil olmak üzere Kasım ayında piyasaya sürüldü.

Netflix’in oyunlara yaptığı yatırım, sırf abonelerini mutlu etmekle kalmayıp tıpkı vakitte platformda daha fazla vakit geçirmelerine fırsat tanıyor. Bu plan ayrıyeten insanların bilhassa uzun metrajlı sinemaları ve TV dizilerini izlemeye daha az eğilimli olduğu taşınabilir aygıtlarda hizmet verme gayretinin bir kesimi.

Daha küçük oyun stüdyolarının satın alınması, PlayStation’ın sahibi Sony ve Xbox’ın sahibi Microsoft tarafından benimsenen bir strateji. Çinli internet devi Tencent de küçük taşınabilir oyun stüdyolarına yatırım yapma ve satın alma konusunda üretken bir şirket. Lakin bu strateji artık Netflix tarafından kullanılacak üzere görünüyor.

Netflix ve Next Games ortasındaki satın alım hakkındaki görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: