Anasayfa / Girişimcilik / Microsoft, Metaverse için uygulama ve oyun geliştirecek!

Microsoft, Metaverse için uygulama ve oyun geliştirecek!

Microsoft, bugün yapmış olduğu Ignite 2021 aktifliğinin akabinde, toplantılar ve imajlı aramalar için kullanılabilen Microsft Teams‘in Metaverse versiyonunu duyurdu. Akabinde şirketin CEO‘su Satya Nadella, Bloomberg‘e verdiği demeçte Xbox konsollarını da bu sisteme entegre etmek için çalıştıklarını müjdeledi.

Microsoft ve Metaverse kol kola girdi!

Microsoft’un CEO’su Nadella, verdiği röportajda şunları söyledi:

Bizden katiyen oyun oynamamızı bekleyebilirsiniz. Halo‘yu bir oyun olarak ele alırsanız, bu bir Metaverse‘dür. Birebir biçimde Minecraft ve Flight Sim‘de öyledir. Bugün için 2 boyutlu olarak karşımıza çıkan bu oyunları 3 boyutlu Metaverse dünyasına götürüp götüremeyeceğimiz soruluyor. Katiyetle bunu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Birkaç yıldır Microsoft‘un Minecraft’ı VR ve AR platformuna getirmesi bekleniyordu. Şirket, altı yıl evvel HoloLens için bu oyunun özel bir versiyonu üzerinde çalışılıyor üzere görünüyordu. Akabinde başlığın tanıtımında, deneyenleri hayrete düşürerek, artırılmış gerçeklikle oyunun potansiyelini gösterdi. Lakin şimdiye kadar gördüğümüz tek şey, taşınabilir için geliştirilen artırılmış gerçeklik oyunu Minecraft Earth oldu.

Hali hazırda Microsoft Flight Simulator, dünyadaki hava durumunu ve pozisyonları taklit ederek çevrim içi ortamlarda oyuncuları gerçek bir uçak pilotluğu yapabileceğine inandırabiliyor. Minecraft, Halo ve Flight Sim‘i, 3 boyutlu dünyalar için erişilebilir kılmak sahiden savlı bir hareket olacaktır. Bilhassa bu imaller oyuncuların başlıkları aracılığıyla kullanılabilir olursa büyük ses getirebilir.

Satya Nadella, 3 boyutlu Metaverse oyunlarını ne vakit göreceğimize dair bir tarih vermekten kaçındı. Zira şirket şu an için kurumsal duyurulara ve geliştirilen yeni avatarlara odaklanmış durumda. Fakat hali hazırda VR sistemler üzerinde başarılı bir formda çalışmalarını sürdüren Microsoft‘un bu platforma da kısa sürece entegre olacağı düşünülüyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: