Anasayfa / Girişimcilik / Metaverse teknolojisi, oyun dünyası için ne manaya geliyor?

Metaverse teknolojisi, oyun dünyası için ne manaya geliyor?

Bir müddettir uzak bir gaye olarak görülen metaverse teknolojisi, Facebook’un geçtiğimiz hafta duyurduğu kararlarıyla daha önemli bir hal aldı. Üzerine saatlerce konuşulabilecek bu devrimsel teknolojinin önümüzdeki 10 yılda her şeyi değiştireceği söyleniyor. Pekala iki dev isim olan Facebook ve Microsoft’un radarına giren metaverse teknolojisi, oyun dünyası için ne manaya geliyor?

Metaverse nedir?

Metaverse, bünyesinde tüm sanal dünyaları bardındıran bir kainattır. Bugünün internetinde nasıl her siteye tek irtibat üzerinden erişebiliyorsak, metaverse de tüm sanal dünyaların toplamı olacak. The Matrix sinemasını izlediyseniz bunun bir simülasyon olduğu çıkarımını yapabilirsiniz, aslında yanlış da değil. Bu teknolojinin yıllar sonra ne kadar ileri gideceğini bilemesek de emekleyen hali bile heyecan verici.

Metaverse

Bu teknoloji sayesinde sanal dünyalarda birer kimliğimiz olacak ve adeta öbür bir boyuta geçiş yapabiliyor olacağız. Bir bilim-kurgu sinemasının senaryosuymuş üzere gelen bu teknolojiye çok önemli yatırımlar yapılmaya başlandı. Facebook, geçtiğimiz hafta ana şirketin ismini Meta olarak güncellemekle birlikte 10 milyar dolara kadar bütçe ayırdığını açıkladı.

Metaverse ile oyun dünyası nerede kesişiyor?

Aslında son yıllarda oynadığımız oyunların (özellikle simülasyon oyunlarının) birer sanal cihan olduğunu inkar edemeyiz. Metaverse sayesinde örneğin Red Dead Redemption 2‘nin içine girebilir ve aksiyona daha yakından şahit olabilirsiniz. Elbette bu yalnızca bir örnek, lakin metaverse teknolojisi gereğince geliştiğinde oyunları oynamaktan çok yaşıyor olabiliriz.

VR teknolojisi aslında bizi oyunların dünyasına götürmüştü. Bilhassa de Half-Life: Alyx üzere kaliteli VR oyunlarının çıkması, bizi VR oyunculuğu konusunda esasen heyecanlandırıyordu. Metaverse ile yalnızca o dünyayı görmek yerine daha güçlü etkileşimler kurabiliriz.

Half-Life: Alyx

Facebook’un yeni ismi olan Meta şirketi, şu an oyun dünyası ile fazla ilgilenmiyor. Oyun dalı için asıl heyecanlandıran açıklamalar Microsoft’tan geldi. Microsoft da bu çok konuşulan teknolojiye 3 boyutlu Xbox uygulamaları ve oyunlarıyla katılacağını açıklamıştı. Bu teknolojinin oyun dalına dokunan kısmı hakkında konuşan en güçlü şirket Microsoft. Bu yüzden Xbox markasının metaverse ile ilgili çalışmalarını merakla bekliyoruz.

Daha evvel Ready Player One sinemasında bir sanal oyun kozmosunun ne kadar büyük ve eğlenceli olabileceğini görmüştük. Elbette beklentilerimizi bir bilim-kurgu sinemasına nazaran ayarlamamalıyız lakin yıllar sonra metaverse ile oyun dalı kesiştiğinde, muazzam bir tecrübe yaratacak.


İlginizi Çekebilir

Artık Nintendo Switch düşünsün: iPhone’lar oyun konsoluna mı dönüşüyor?

2007’den bu yana hayatımızda olan iPhone serileri, teknik özellikleri ele alındığında daima üst sıralarda yer aldı. Taşınabilir dalın en güçlü ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: